Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hladík vede životní prostředí jako Jurečkův náměstek, Zemanovi navzdory

Nově jmenovaný náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (vlevo) foto: ČTK

Vicepremiér Marian Jurečka, který dočasně zastává funkci ministra životního prostředí, v pondělí jmenoval svým náměstkem prezidentem odmítnutého kandidáta lidovců na ministra Petra Hladíka. Ten po svém jmenování řekl, že získal maximální rozsah kompetencí, které může ministr na svého náměstka delegovat.
  15:35aktualizováno  16:57

Podle Hladíka jde například o všechny věci, které se týkají zastupování resortu na úrovni vlády, obou komor parlamentu nebo i na mezinárodní úrovni. Za prioritou svého působení na úřadu označil pomoc českým rodinám s úsporami energií a instalací obnovitelných zdrojů.

Prezident Miloš Zeman měl podle premiéra Fialy i přes své výhrady respektovat návrh na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí.

Zeman v neděli zopakoval, že kvůli pokračujícímu vyšetřování kauzy privatizace brněnských bytů a také podle něj nedostatečné odborné způsobilosti kandidáta nevyhoví návrhu premiéra Petra Fialy na Hladíkovo jmenování ministrem životního prostředí. Vládní koalice chce proto počkat s nominací na vypršení Zemanova mandátu do března. Počínání prezidenta má za protiústavní.

„Ministerstvo životního prostředí vnímám jako ministerstvo budoucnosti. Prioritou jsou hlavně české rodiny, abychom jim pomohli s úsporami energií a s instalací obnovitelných zdrojů. Do budoucna se musíme stát více soběstační, a to se týká České republiky, ale i každé české rodiny. Na ministerstvo chci přinést energii a zodpovědný přístup k péči o naši krajinu,“ uvedl Hladík s tím, že chce usilovat o to, aby bylo možné jednou zemi v pořádku předat budoucím generacím.

Prezident podle ústavy jmenuje předsedu vlády a „na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje. Zeman však tvrdí, že mu ústava neukládá povinnost, aby musel akceptovat každý předložený návrh. V minulosti už několikrát své výhrady ke kandidátům prezident prosadil.

Například při sestavování koaliční vlády lídra hnutí ANO Andreje Babiše Zeman odmítl návrh, aby se ministrem zahraničí stal Miroslav Poche z ČSSD. Sociální demokracie nakonec prezidentovi ustoupila a na post nominovala Tomáše Petříčka. Podobně se zachoval prezident i v případě ministra kultury Antonína Staňka. Jeho demisi nejprve odmítl přijmout, následně nechtěl jeho nástupcem jmenovat Michala Šmardu. Zeman neustoupil a Šmarda se své nominace vzdal. Ministrem se stal Lubomír Zaorálek.

Při vzniku Fialovy vlády na konci roku 2021 Zeman nechtěl jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského z hnutí Piráti. Vyčítal mu nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce a doporučil mu, aby se kandidatury vzdal. Fiala tehdy uvedl, že nominace na členy vlády měnit nebude. Nakonec prezident i přes výhrady Lipavského šéfem české diplomacie jmenoval.

V souvislosti s postoji prezidenta jeho kritici zmiňují možnost ústavní stížnosti. V situaci, kdy o víkendu čeká Česko první kolo volby nového prezidenta, ji lidovci podle Jurečky nechtějí využít.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!