Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hladiny řek klesají. Pohotovost ale stále platí

Česko

  9:18
KÁCOV - Ve středních Čechách stále platí pohotovost na Sázavě v Kácově na Kutnohorsku a nově také na Jizeře v Bakově na Mladoboleslavsku. Hladina obou rozvodněných řek ale stagnuje, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Vlivem prudkého tání došlo na říčce Balince v Balinách na Žďársku k ucpání koryta řeky a následně k jejímu rozlytí do okolních polí. Vodohospodáři byli nuceni vyhlásit druhý povodňový stupeň a na vyproštění ledu byli povoláni hasiči. foto: ČTK

Zatímco v Kácově dosáhla Sázava druhého povodňového stupně už ve středu ráno, na Jizeře v Bakově platí pohotovost od večera. První stupně jsou v regionu nadále hlášeny na Mrlině ve Vestci, na Sázavě v Nespekách a Zruči nad Sázavou, na Labi v Brandýse nad Labem a na Doubravě ve Žlebech. O půlnoci byla bdělost vyhlášena také na Labi v Mělníku.

PSALI JSME:

Hladiny některých řek v Pardubickém kraji zůstávají nad svými obvyklými úrovněmi. Nejnižší povodňový stupeň, takzvaná bdělost, platí na Labi, Tiché Orlici, Loučné a Chrudimce.

Sníh ze silnic v Pardubickém kraji zmizel, na některých místech však vozovky zaplavila voda. Silničáři kvůli ní museli uzavřít dva úseky menších komunikací.

V Bakově rozvodněná řeka zaplavila a uzavřela silnici z města na Malou Bělou, která vede přes most přes Jizeru. "Městská policie je v pohotovosti, lidé v ohrožených oblastech byli zásobeni pytli s pískem. Pravidelně zasedá povodňová komise," uvedla pracovnice městského úřadu.

Situace v krajích:

  • První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí dnes ráno na dvou místech Zlínského kraje. Týká se to řeky Moravy ve Spytihněvi na Zlínsku a Bystřice nad přehradou Bystřička na Vsetínsku.
  • V Královéhradeckém kraji platil dnes ráno druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, na Dědině v Mitrově a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. V obou profilech byla hladina těsně nad hranicí prvního stupně, který dále platil na 11 místech v kraji.
  • Hladiny řek v Libereckém kraji klesají a vracejí se do normálu. Druhý povodňový stupeň platí dnes už jen na Libuňce v Pelešanech u Turnova, žádné problémy ale vzedmutá říčka nepůsobí. První povodňový stupeň stále platí na Lužické Nise v Liberci, Jizeře v Železném Brodě, Ploučnici v Mimoni a České Lípě a také na Panenském potoce v Pertolticích.
  • Na Vysočině stále platí třetí povodňový stupeň na Svratce v Borovnici. Vyplývá to z údajů Povodí Moravy. Tok řeky v tomto úseku od středy blokují ledové kry. Hladiny řek na Vysočině v noci na dnešek jinak spíš klesaly.
  • V Olomouckém kraji platí stále druhý povodňový stupeň na Moravě v Moravičanech na Šumpersku. Hladina řeky však již podle vodohospodářů klesá.
  • Hladiny některých řek v Pardubickém kraji zůstávají nad svými obvyklými úrovněmi. Nejnižší povodňový stupeň, takzvaná bdělost, platí na Labi, Tiché Orlici, Loučné a Chrudimce. Sníh ze silnic v Pardubickém kraji zmizel, na některých místech však vozovky zaplavila voda. Silničáři kvůli ní museli uzavřít dva úseky menších komunikací.

Naopak v Kácově se řeka dosud drží v korytě a žádná opatření nebyla nutná. "Situaci sledujeme, ale nic zatím podnikat nemusíme," řekl šéf dobrovolných hasičů František Moucha. Také na ostatních místech regionu údajně není situace dramatická. "Dnes ráno v 08:00 máme pouze hlášeno čerpání vody ve Žlebech na Kutnohorsku," uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Menší komplikace se nicméně objevily například v Mohelnici nad Jizerou na potoce Mohelka. Voda zaplavila přístupovou komunikaci do obce ve směru od Mnichova Hradiště. Nezaplavila sice žádné domy, ale dostala se do ulic.

V pohotovosti jsou také lidé v Mladé Boleslavi, kde se rozvodnila Jizera, Klenice a Mohelka. Strážníci na povodňové nebezpečí v noci upozorňovali obyvatele a firmy v příměstské části Podlázky, Čejetičky a v Ptácké a Nádražní ulici. Stav Jizery sledují a připravují dopravní značení pro případnou uzávěru. "Tato opatření budou pokračovat i v denní službě z důvodu plovoucích ker na řece Jizeře, které by se při větším počtu mohly nahromadit u jezů," uvedl ředitel mladoboleslavské městské policie Tomáš Kypta.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat