29. dubna 2017 7:57, aktualizováno 30. 4 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodňová pohotovost ustává. Hladiny řek nadále klesají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Povodeň (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povodeň (ilustrační foto). | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PRAHA Dopady vytrvalých dešťů a sněžení, které v noci na pátek zasáhly hlavně jih Čech a sever Moravy a Slezsko, se projevovaly ještě v sobotu. Situace kolem zvýšené hladiny řek v České republice se však nadále uklidňuje, v následujících dnech jsou očekávány minimální srážky.

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji dále klesají. Řekla to mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Třetí stupeň povodňové aktivity tedy stav ohrožení už neplatí na žádném místě. Druhý stupeň - stav pohotovosti jen na jednom, na řece Opavě v Držkovicích na Opavsku.

Situace se podle mluvčí má dále uklidňovat. „Další srážky očekáváme až v pondělí či v úterý. Navíc v minimálním rozsahu. Proto by hladiny měly dál klesat,“ uvedla.

Hladina Opavy v Držkovicích se drží na druhém stupni už od soboty. První stupeň stav bdělosti platí na Opavě v Opavě a Děhylově, Krasovce v Radimi, na Odře v Ostravě-Svinově a Bohumíně a také na Lučině v Žermanicích.

Počasí během pátku a soboty zaměstnávalo i moravskoslezské hasiče, a to nejen déšť, ale i vítr a sníh. Od pátečního rána zaznamenali v této souvislosti 270 výjezdů. „Žádná z událostí, které se týkaly počasí, si nevyžádala v Moravskoslezském kraji zranění osob, hasiči také nemuseli nikoho evakuovat do bezpečí,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Nejčastěji hasiči čerpali vodu ze sklepů, garáží a dalších podzemních či přízemních prostor. Z řek a potoků odstraňovali uvízlé stromy a větve, nánosy bahna, uvolňovali ucpané kanalizace.

Hladiny řek ve Zlínském kraji se v noci na neděli dostaly mimo stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Problémy nastaly po vydatných deštích v noci na pátek.

Na dvou místech kraje, na Bystřičce a Velké Stanovnici na Vsetínsku, ještě v sobotu ráno platil druhý stupeň, pohotovost. Bystřička se dostala mimo povodňové stupně v sobotu v podvečer, Stanovnice před půlnocí. Bdělost, první stupeň povodňové aktivity, platila v sobotu i na řece Moravě.

V Kroměříži její hladina mimo povodňovou aktivitu klesla ve 22:20, ve Spytihněvi na Zlínsku krátce před nedělní druhou hodinou. Ve Zlínském kraji deště velké problémy nezpůsobily.

Příval zachytily vodní nádrže, které měly dostatek místa. Hasiči vyjížděli k několika desítkám případů, uvolňovali kanalizaci a propustky a čerpali vodu ze zaplavených sklepů a komunikací.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz