Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hladiny řek pomalu klesají. Opět se ale čekají bouřky

Česko

  11:22
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Voda v jihočeských řekách, jejichž hladiny v noci na neděli opět zvedl přívalový déšť, postupně opadá. Večerní bouře ale znovu zkomplikovala situaci ve Strunkovicích nad Blanicí. Voda a nánosy bahna tam zaplavily deset domů. Další bouřky s možnými silnými srážkami čekají meteorologové i dnes večer a ve středu, informovala Vladimíra Pavlová z tiskového oddělení kraje po zasedání bezpečnostní rady kraje.
Bouřka (ilustrační foto)

Bouřka (ilustrační foto) foto: ČTK

"Na rozlitých tocích kolem Písku se stav vody udržuje, nebo začal jeho pokles. Klesají také Volyňka ve Strakonicích a Bělský potok ve Vodňanech kulminoval v 05:00. Od obce Malenice po Heřmaň vytvořila záplavová voda velké jezero," uvedla Pavlová.

Přívalový déšť večer také zneprůjezdnil cesty do Strunkovic nad Blanicí. Voda a nánosy bahna tam zaplavily deset domů. Hasiči po celou noc odčerpávali vodu a evakuovali obyvatele. Počet evakuovaných tak stoupl na 1004. Největší množství srážek ale spadlo v bouřkách mimo nejohroženější oblast - 44 milimetrů v Mazelově a 32 v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku.

Na Jesenicku pokračují v odstraňování škod

Po klidné noci pokračují dnes v obcích na Jesenicku, které postihly v pátek večer a v noci na sobotu bleskové záplavy, práce na odstraňování škod. Hladiny toků v regionu postupně klesají. Na Jesenicku nadále trvá stav nebezpečí. Velká voda zasáhla v regionu 18 obcí, dva lidé zemřeli. Podle předběžných informací bylo poškozeno nebo zatopeno 536 objektů, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Škody podle odhadu hejtmanství přesáhnou miliardu korun.

Za uplynulou noc vyjížděli jihočeští hasiči k 75 zásahům. Společně s armádou nyní čistí tok na Prachaticku, opravují a čistí hráze v Sudslavicích a Bohunicích a odvodňují laguny ve Volyni. V Krašlovicích na Strakonicku strhla voda lávku pro pěší.

V některých lokalitách se podle záchranářů začíná objevovat povodňová únava, proto působí v terénu psycholog a koordinátoři pomoci. Zvýšení výjezdů očekávají záchranáři až o víkendu a v příštím týdnu, kdy na lidi dolehne posttraumatický stres. Všechny tři jihočeské přehrady jsou stabilizované. "Na Husinecké přehradě se včera večer přítok zvedl pouze o pět metrů krychlových za sekundu. Římov hlásí na přítoku 24m3 a na odtoku 38 m3 a na Lipenské přehradě, která upouští 80 m3, klesla v noci hladina o tři centimetry," uvedla Pavlová. Vodohospodáři udržují v normálu také třeboňskou rybniční soustavu.

Na jihu Čech platí stále stav nebezpečí
Krajská Zelená linka 800 100 450 ráno evidovala na 80 nabídek a poptávek po materiální a technické pomoci. Kromě drobné pomoci v podobě hygienických a úklidových prostředků, oblečení a přikrývek se objevují nabídky manuální pomoci či ubytování. Starosta Kardašovy Řečice například nabídl postiženým rodinám dva byty.

Na jihu Čech platí kvůli záplavám od neděle stav nebezpečí. V pondělí ho jihočeský hejtman Jiří Zimola ho kvůli poničené infrastruktuře rozšířil i na Vimpersko a ve všech oblastech ho prodloužil do 17. července. Stav nebezpečí je vyhlášen také pro obce s rozšířenou působností Prachatice, Strakonice, Písek a Vodňany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!