Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hladiny řek se nebezpečně zvýšily

Česko

  12:38
PLZEŇ - Krátkodobé oteplení už způsobilo zvýšení hladin některých českých řek především v Plzeňském kraji. Druhé povodňové stupně hlásí na Úhlavě v Klatovech a na Radbuze ve Staňkově.

Záplavy by při tání mohly způsobit i ledové bariéry na řekách. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Odborníci předpokládají, že voda bude na dolních tocích ještě stoupat. "Místy se může i vylít. Problémy mohou způsobit i ledové kry," řekl mluvčí hasičů František Vaško. Tání by mělo zastavit ochlazení, které má znovu přijít v sobotu večer a v neděli.

Hasiči odčerpávali od čtvrtečního večera na desítkách míst v kraji vodu z lagun, které se vytvořily na silnicích, čerpali vodu ze sklepů, uvolňovali ucpanou kanalizaci. Dnes dopoledne zaznamenali hydrologové první stupeň povodňové aktivity v povodí Radbuzy, Úslavy a Úhlavy.

V horní části jmenovaných toků očekávají hydrologové odeznění kulminací a další kolísání hladin na úrovni prvního stupně povodňové aktivity. V těchto oblastech se dnes neočekávají další význačnější srážky. Mohla by ale stoupat hladina Berounky. Ta nejspíše v Plzni a pod Plzní dosáhne úrovně prvního stupně povodňové aktivity. 

Na Berounce jsou místy ledové bariéry. V souvislosti se zvýšením průtoku hrozí vzdouvání vody před těmito bariérami, případně i jejich prolomení.

Mírně zvýšené průtoky řek mohou tam, kde jsou dosud vodní plochy zamrzlé, rozrušit led. Hydrologové proto varují před vstupováním na ledové plochy.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK DO POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY (20-25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Mohlo by vás zajímat