Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé mohou o dotace na kotle žádat dál, dostanou ale méně, řekl Hladík

Česko

  9:37aktualizováno  10:25
Lidé mohou žádat o dotace na výměnu uhelných kotlů i po 1. září, dostanou ale menší částku. Novinářům to v pondělí na tiskové konferenci řekl ministr životního prostředí Petr Hladík. Apeloval také na občany, aby o dotace zažádali co nejdříve. Od 1. září bude totiž používání uhelných kotlů zakázané. Hladík také dodal, že od září budou dotace dostupné pro všechny typy kotlů bez ohledu na to, v jaké jsou třídě.

Povědomí o kotlíkové dotaci je podle ministra rozšířené a lidé o něm ví. Podle průzkumu, který si nechalo ministerstvo zpracovat, zvažují jako alternativy lidé nejčastěji kotel na kusové dřevo nebo plynový kotel. „Většina lidí uvedla, že výměna kotlů je dobrá pro ekologii a pro ovzduší. Zároveň také uvedli, že vytápění na uhlí je neekologické a také drahé,“ vysvětlil. Dodal, že škodlivé částice v ovzduší, především benzopyren, trápí především obyvatele Moravskoslezského kraje.

„Naše vize je, že do deseti let nebudeme uhlím topit vůbec. Od září, kdy skončí současné dotace na výměnu starých kotlů jakéhokoliv typu, otevřeme nový dotační program na výměnu uhelných kotlů. Uhlí opouštíme,“ potvrdil už dříve Hladík.

Kotlíkové dotace jsou v současné době zaměřené na nízkopříjmové domácnosti. Ty mají nyní čas do konce srpna přejít na alternativy a zažádat si o dotace. „Druhým významným zdrojem je od roku 2014 Nová zelená úsporám, kterou využilo přes 51 tisíc domácností,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Od září končí kotlíkové dotace. Žadatelé mohou žádat o dotace dál, částka bude ale nižší. „Vyzýváme všechny, aby si do konce srpna o dotace zažádali. Je vidět podle dat, že zájem roste. Po prvním září přesměrováváme celou podporu pod Novou zelenou úsporám. Nízkopříjmové domácnosti mohou od září žádat přes projekt Nová zelená úsporám Light,“ řekl Hladík.

Česko bez kouře

Postup ministerstva ocenil také prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka. „Vítáme kroky Ministerstva životního prostředí, které se rozhodlo pokračovat v podpoře výměny starých kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. To mimo jiné pomůže získat k výměně starých kotlů desetitisíce ještě stále nerozhodnutých provozovatelů těchto kotlů, kteří by výměnu nestihli realizovat v tomto roce,“ říká. Podle Lyčky by do konce srpna mělo být reálné vyměnit ještě přibližně 20 tisíc kotlů.

Autor: