19. ledna 2019 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V eurovolbách chceme 20 procent, vyhlásil předseda Pirátů Bartoš

Europoslanci (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Europoslanci (ilustrační foto). | foto: Reuters

Tábor Piráti chtějí v květnových volbách do Evropského parlamentu obdržet 20 procent hlasů. Příští rok chtějí získat zastupitele ve všech krajích a v nejbližších sněmovních volbách v roce 2021 chtějí být alternativou k hnutí ANO, porazit ho a sestavovat vládu. Na celostátním fóru Pirátů v Táboře to v sobotu řekl předseda strany Ivan Bartoš. Piráti podle něj chtějí nabízet Česku moderní, liberální a racionální politiku.

„Čekají nás volby o budoucnost Evropy. Volby, které určí, zda se do Evropského parlamentu dostanou exituchtivé populistické či extremistické strany, které skutečně mohou zapříčinit rozklad tak důležitého projektu, jakým bezesporu Evropská unie je. A tomu se s Piráty nejen z České republiky, ale i z celé Evropy chceme odvážně postavit,“ řekl Bartoš.

Strana podle něj bude usilovat o co největší počet europoslanců a o získání silného slova v názorově blízké frakci Evropského parlamentu. Za cíl označil získání 20 procent hlasů. V minulých evropských volbách před pěti lety čeští Piráti těsně neuspěli, získali 4,78 procenta hlasů. Jedinou pirátskou europoslankyní je v tomto volebním období Němka Julia Redaová, která v EP působí ve frakci Zelených.

V roce 2021 výhra ve volbách

V příštím roce chtějí Piráti proniknout do všech krajských zastupitelstev, teď působí ve třech krajích a v Praze. „V roce 2021 chceme vyhrát volby a sestavovat vládu,“ řekl Bartoš za mohutného potlesku shromážděných členů strany. Na základě výsledků některých průzkumů, které řadí Piráty na druhé místo za hnutí ANO, označil svou stranu za lídra opozice.

Piráti do budoucna chtějí být lídrem liberálního politického středu a Bartoš v sobotu vyzval k vytypování dalších voličských skupin, které by strana mohla oslovit. Piráti se podle něj musí zasazovat o svobodnou, vzdělanou a digitálně propojenou společnost. „Jen ta vede k prosperující ekonomice, která umožní kvalitu života v budoucnosti,“ řekl Bartoš.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?