Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hlas Prahy a český národní hrdina. Německé noviny připomínají Karla Gotta

Německé noviny vydané ve velkém připomínají Karla Gotta. foto: ČTK

BERLÍN - Německé noviny v pátek ve velkém připomínají Karla Gotta. Zesnulému českému zpěvákovi věnují často rozsáhlé profily, v nichž o něm píší jako o hvězdě populární hudby, Hlasu Prahy nebo českém národním hrdinovi. Tisk se Gottovi věnuje až dnes, protože ve čtvrtek byl v Německu státní svátek a noviny nevycházely.
  10:02

Nejčtenější německý seriózní list Süddeutsche Zeitung na svůj profil Gotta upozorňuje už na titulní straně. „Během své kariéry stál více než 60 let na pódiu, podle odhadů vydal více než 100 alb a prodal kolem 30 milionů nahrávek,“ shrnuje deník, který připomíná, že Gott vedle češtiny a slovenštiny zpíval také německy, francouzsky, italsky, rusky, hebrejsky, španělsky a i v několika dalších jazycích.

Zpěvák Karel Gott
Zpěvák Karel Gott

Co se bude jmenovat po Gottovi? Hovoří se o letišti, ulicích či mostech

„Karel Gott byl jediným zpěvákem východního bloku, který se takovým způsobem dokázal proslavit také na druhé straně železné opony,“ konstatuje také deník. Zároveň ale připomíná, že v Česku plzeňský rodák nebyl bez kontroverzí a někteří ho kritizovali za přílišnou blízkost komunistickému režimu a podpis anticharty v roce 1977.

Zlatý hlas z Prahy

„Až během sametové revoluce se znovu usmířil s hnutím za občanská práva,“ míní Süddeutsche Zeitung, který svůj profil doplnil právě černobílou fotografií, na které Karel Gott s Karlem Krylem 4. prosince 1989 zpívají zaplněnému Václavskému náměstí hymnu.

Také list Frankfurter Allgemeine Zeitung o úmrtí osmdesátiletého zpěváka informuje krátce hned na titulní straně, a podrobněji pak na dvou dalších místech pátečního vydání. V hlavním textu představuje Gotta jako „velvyslance hudby“, který měl výrazně širší repertoár než jen píseň Včelka Mája, díky níž se pro generace posluchačů stal nezapomenutelným. „Mnohem více než jen Mája,“ podotýká na své titulní straně i deník Berliner Zeitung.

Nelze opomenout Gottovu normalizační minulost, pohřeb v katedrále je šílený a nevkusný nápad, říká Halík

Nejčtenější německý list Bild zase Gottovi věnuje prakticky celou poslední stranu, na níž zveřejnil řadu fotografií z různých období zpěvákovy kariéry i mnoho reakcí německých hvězd na jeho odchod. „Řada prominentů ztratila nejen kolegu, ale i přítele,“ poznamenává Bild, který o Gottovi píše jako o Sinatrovi Východu nebo o Zlatém hlasu z Prahy.

Poslední straně český zpěvák dominuje také v případě deníku BZ, který i velkou fotografií odkazuje na Gottův poslední duet Srdce nehasnou, jenž nazpíval se svou dcerou. Připomíná také, že se muži, který v poslední době bojoval s akutní leukemií, chodí poklonit davy lidí k jeho pražské vile a že se mu dostane pohřbu se státními poctami.

Autor: