Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PŘEHLEDNĚ: Do druhého pilíře vstoupí jen každý třetí koaliční poslanec

Jaromír Drábek rezignoval kvůli tomu, že jeho exnáměstek byl obviněn z podplácení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Drábek rezignoval kvůli tomu, že jeho exnáměstek byl obviněn z podplácení. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Důchodová reforma dostala další ránu. To když se ukázalo, že ani sami vládní poslanci svému projektu nevěří. A při pohledu na zjištěné údaje se ukazují další zajímavá fakta. Například, že v otázce věku pro vstup do druhého pilíře poslanci příliš jednotní nejsou. Podrobný výsledek ankety serveru Lidovky.cz vám přinášíme v našem přehledu.

Ideální věk: Pětapadesát nebo dvacet devět let?

Příliš jasno poslanci nemají ohledně věku, který je pro druhý pilíř vhodný. A tak se do něj chystá vstoupit například pětapadesátiletý poslanec Jan Husák (TOP 09/STAN), stejně jako o šestadvacet let mladší Lenka Andrýsová (LIDEM).

Většina z těch, kteří proti svému vstupu argumentovali věkem, by se mezi jejich data narození vešla (Andrýsová 1984, Husák 1958). V seznamu poslanců vládní koalice, kteří do druhého pilíře vstoupit nechtějí nebo váhají, je takových hned 22.

Účast vládních poslanců v anketě:

Z vládních stran bylo osloveno celkem 102 poslanců, kteří pro návrh hlasovali a také dvojice zákonodárců TOP 09 - Jiří Besser, který byl z hlasování omluven, a Jiří Oliva, který se hlasování zdržel.

Na otázku, zda vstoupí do druhého pilíře, serveru Lidovky.cz odpovědělo 60 z nich. Vzhledem k tomu, že se jedná o více než polovinu vládní koalice, lze data považovat za dostatečně reprezentativní.

Jak o druhém pilíři hlasovali všichni poslanci se podívejte ZDE.

Kolik poslanců odpovědělo v anketě serveru Lidovky.cz?

Struktura respondentů:

Za ODS i TOP 09 odpovědělo shodně 28 zákonodárců, za stranu LIDEM pak další čtyři

(Graf prezentuje pouze poměr poslanců jednotlivých stran)

Vstoupíte do druhého pilíře? (ODS+TOP09+LIDEM)

Čísla hovoří jasně. Do druhého pilíře vstoupilo - nebo vstoupí - pouhých 21 poslanců. Devět se ještě nerozhodlo a hned 30 o vstupu vůbec neuvažuje.

Znamená to, že aktivně svůj projekt podpoří jen 35 procent zástupců koalice. I tak nízké číslo by však trio vládních stran mohlo vnímat jako úspěch. Nedávný průzkum společnosti AWD totiž odhadl, že do druhého pilíře vstoupí pouhá 4 procenta Čechů.

Původní článek o druhém pilíři najdete ZDE. Výroky poslanců a senátorů pak ZDE.

Jak odpovídali zákonodárci na otázku: hodláte vstoupit do druhého pilíře důchodové reformy?

Vstoupíte do druhého pilíře? (TOP09)

Do druhého pilíře vstoupilo jen osm topkařů. Jasné ne řeklo téměř dvakrát tolik - 18. Dva poslanci neví.

Výsledek je o to více zarážející, že celá reforma prochází od tandemu Kalousek - Drábek. Reakci Miroslava Kalouska na postoj stranických poslanců si přečtěte ZDE.

Vstoupíte do druhého pilíře? (ODS)

V nejsilnější koaliční straně je situace velice podobná. Druhý pilíř využilo, nebo využije dvanáct občanskodemokratických poslanců. Nerozhodnutých je sedm a o vstupu vůbec neuvažuje devět z nich. Reakce Pavla Béma, nebo Borise Šťastného, kteří znají lepší způsoby, jak spořit, si přečtěte ZDE.

Vstoupíte do druhého pilíře? (LIDEM)

Poslanci strany LIDEM (v přehledu hlasování vedeni jako nezařazení) odpověděli pouze čtyři. Do pilíře vstoupí jen devětadvacetiletá Lenka Andrýsová, zbylí tři zákonodárci odpověděli záporně.

Seznam poslanců, včetně roku narození, jak hlasovali a jak odpověděli v anketě, je dostupný také jako Google Spreadsheet.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?