Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda Petra Fialy ustála hlasování o nedůvěře, Babiš do Sněmovny nepřišel

Premiér Petr Fiala ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Povalit vládu Petra Fialy se opozici nepodařilo, pro svržení vlády bylo jen 81 poslanců ANO a SPD. Do Sněmovny nakonec nedorazil ani lídr hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš. Na straně vlády hlasovalo 102 poslanců, zbytek byl omluven. Když šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová ohlásila, že Babiš nedorazil, zazněl v sálu potlesk.
  17:21aktualizováno  19. ledna 0:15

Maraton jednání před hlasováním o nedůvěře vládě se rozhodli poslanci dokončit i za cenu nočního jednání, aby se nemusela celá Sněmovna znovu scházet ve čtvrtek. Prosadili, že jednání o nedůvěře vládě, včetně hlasování může být i po půlnoci. S blížící se půlnocí ale poslanci velmi zrychlili. K hlasování se dostali necelou půlhodinu před půlnocí.

Výsledek mimořádného jednání o nedůvěře vládě, které vyvolalo opoziční hnutí ANO, byl dopředu zřejmý. K vyslovení nedůvěry vládě je totiž potřeba nejméně 101 hlasů poslanců, které ale opozice nemá. ANO jich má 72 a druhé opoziční hnutí SPD 20, zatímco vládní pětikoalice disponuje 108 poslanci a nikdo z vládních řad se k opozici přidat nechtěl. Jedenáct opozičních poslanců nakonec ani na hlasování nebylo, stejně jako šest vládních.

„Fakt nejsme idioti, abychom nevěděli, že nemáme 101 hlasů,“ prohlásil v průběhu rozpravy poslanec ANO Robert Králíček. Řekl, že opozice jednání o nedůvěře vyvolala proto, aby vyjádřila svoji nespokojenost nad tím, že koalice jí neumožnila projednat žádné z opozičních témat a že mimořádná schůze nesouvisí s volbou prezidenta, o čemž byla přesvědčena koalice. O Hrad se příští týden utká Babiš s generálem Petrem Pavlem.

„Lepší na Hradě slovenský Berlusconi než na vnitru český Kaliňák,“ řekl poslanec ANO

Byl to právě poslanec Králíček, který o den dříve emotivně podpořil, aby byl Babiš prezidentem, když reagoval na vystoupení poslance STAN Michaela Rataje.

„Stále mluvíte o tom, že odagrofertizujete Českou republiku, abyste ji „zaredlovali“. A za mě: radši na Hradě slovenský Berlusconi než na vnitru český Kaliňák,“ řekl v úterý pozdě večer.

Kaliňák byl ministrem vnitra na Slovensku ve vládě Roberta Fica a rezignoval po nájemné vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnířové.

Udělali jste z toho frašku, řekl Fiala z SPD. My se vám zavděčit nechceme, prohlásil premiér

Jednání o nedůvěře vládě bylo rekordně dlouhé. Začalo už v úterý dopoledne a protáhlo se přes půlnoc ze středy na čtvrtek.

„Vy jste ze schůze o nedůvěře vládě udělali frašku,“ rozčiloval se směrem k vládě šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „Prostě se nám nedůvěra vládě scvrkla na vyprávění a projevy ministrů, kteří tady říkají 16 hodin, jak je všechno v pořádku, vlastně vznikla jenom taková malá panika. Akorát nějak jako lidi nemají prachy, ceny potravin nám rostou, ceny bydlení jsou v pytli,“ prohlásil Radim Fiala.

Stěžovali si i poslanci ANO, že z jednání o nedůvěře udělala vláda Petra Fialy prezentaci práce ministrů. „Od včerejška pláčete a stěžujete si, že členové vlády vystupují, argumentují, říkají, co vláda udělala, co se povedlo v jednotlivých resortech. A pak zas, když se ministři přestanou hlásit a můžete vystupovat, tak si zase stěžujete, že členové vlády nemluví. Tak to se vám nemůžeme zavděčit nikdy. My se vám zavděčit nechceme,“ řekl premiér Petr Fiala z ODS.