7. září 2012 13:01, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Statistika: Rath nahlodal více poslanců. Nově i z ODS

Rath řečnil ve sněmovně přes hodinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rath řečnil ve sněmovně přes hodinu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Při minulém hlasování to vypadalo jednoznačně. Ratha se zastala jen levice, dnes už mu chtěli pomoci i dva občanští demokraté. Většinu však nepřesvědčil a policisté mohou dál vyšetřovat i manipulované tendry ve středočeských nemocnicích.

  • 7. září 2012.  Hlasování o zbavení imunity v kauze zmanipulovaných tendrů ve středočeských nemocnicích

Proti vydání: Jiří Koskuba (ČSSD), Jiří Krátký (ČSSD), Miroslav Svoboda (ČSSD), Tomáš Úlehla (ODS),

Zdržel se: Pavel Ploc (ČSSD), Robin Böhnisch (ČSSD), Jiří Šulc (ODS), Josef Šenfeld (KSČM), Jiří Paroubek (LEV 21), Jiří Šlégr (LEV 21), Jaroslav Škárka (nezařazený)

Skóre: 174 pro, 4 proti, 7 se zdrželo

ČTĚTE VÍCE:

Poslanec Tomáš Úlehla z ODS serveru Lidovky.cz řekl, že prý ve skutečnosti chtěl hlasovat pro Rathovo vydání, ale při hlasování se spletl. "Byla to chyba," zdůvodnil Úlehla svůj hlas proti vydání Ratha.

Další poslanec ODS Jiří Šulc na dotaz, proč se hlasování zdržel, odpověděl takto: "Mé hlasování nebylo o p. Rathovi. V posledních měsících se totiž u veřejnosti a médií stal z takzvané poslanecké imunity fetiš, resp. fackovací panák. Mé poslední negativní zkušenosti s ozbrojenou eskortou přímo v zasedacím sále sněmovny nebo taškařice pana Humla, který žádal poslance, ať hlasují pro jeho vydání, a sám se zdržel, nebo trapné vydání pana Chaloupky, mě jen utvrdilo, že se jakýchkoliv takovýchto trapných hlasování nebudu aktivně účastnit. Proto jsem se zdržel, nejen v případě p. Ratha," napsal Šulc v sms zprávě.

Připomeňme, že bývalý hejtman Ústeckého kraje Šulc svého času předsedal Regionální radě Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Letos v červnu by však výborem rady odvolán s odůvodněním, že i on má podíl na problémech s čerpáním peněz z evropských fondů.

PSALI JSME:

Kvůli nim byli tento týden obviněni čtyři lidé, dva z nich jsou stíháni vazebně - současný šéf dotačního úřadu Pavel Markvart z ODS a exnáměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda z ČSSD. Vyšetřován je i Petr Kušnierz, kterého do úřadu přivedl právě Šulc. Kušnierz přitom dostal už 7,5 roku za korupci při přidělování dotací. Rozsudek je zatím nepravomocný.

  • 5. června 2012.  Hlasování o zbavení imunity Davida Ratha v kauze rekonstrukce zámku Buštěhrad

Proti vydání: Jaroslav Škárka (nezařazený), Pavel Ploc (ČSSD)

Zdržel se: Jiří Paroubek (LEV 21), Vojtěch Adam (KSČM), Marie Nedvědová (KSČM), Dana Vahalová (ČSSD), Jan Chvojka (ČSSD), Robin Böhnisch (ČSSD)

Skóre: 183 pro, 2 proti, 6 se zdrželo

PSALI JSME:

Svůj hlas proti vydání Davida Ratha zdůvodnil poslanec Ploc v červnu takto: "Byl to protest. O jeho vině či nevině rozhodne soud, ale v tuto chvíli mi to připomnělo hon na čarodějnice," řekl serveru Lidovky.cz. Ještě před jednáním sněmovny prý byl přesvědčen, že bude hlasovat pro jeho vydání. Během Rathova projevu však změnil názor.

Jaroslav Škárka (nez.), který je nepravomocně odsouzen za podvod, vysvětlil svůj postoj vlastní zkušeností: "Mám osobní zkušenost s politicky zmanipulovaným procesem... Neříkám, že i jeho případ je takový. Myslím si jen, že by kvůli tomu měl být poslanec chráněn," prohlásil v červnu Škárka.

Při pátečním hlasování o vydání Davida Ratha se Ploc i Škárka zdrželi hlasování.

Jak hlasování o Rathovi glosují uživatelé Twitteru


rakRadek Kedroň, spaŠárka Pálková, hofEva Hofrichterová