Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlasy a hlásky z pustého ostrova

Česko

Tenhle kulturní tip rozzáří oči vašich maličkých. Vydejte se s nimi na pustý ostrov a zažijete veliká dobrodružství. Tak jako generace před vámi, spolehněte se na Julese Verna. Komplet 5 CD, vydaný letos v supraphonské reedici, obsahuje romány Cesta kolem světa, Dvacet tisíc mil pod mořem a Dva roky prázdnin. Můžete v klidu žehlit, vlézt do vany, pít kafe, prostě mít tu chvilku pro sebe – ale stejně, mně se to stalo, nejspíš se zaposloucháte taky.

Miroslav Krejča a Ladislav Rybišar vzali verneovky pod editorský nůž, pořídili moderní překlad, krátili a krátili a výsledek je strhující. Zvláště Dva roky prázdnin patří k nejznámějším Verneovým dílům. Hoši ve věku Rychlých šípů jsou po ztroskotání na pustém ostrově nuceni postarat se o bandu mrňousů a sami o sebe. Nacházejí tajuplnou jeskyni, čísi kostru, podnikají výpravy do neznáma, loví divou zvěř, bojují s medvědy. Po dvou letech najdou lidské stopy a znamená to pro ně smrtelné nebezpečí. Vede je rozvážný Gordon, všeuměl Brian a hrdopýšek Doniphan. Hošíci z dobrých rodin tu dřou, aby se najedli a zahřáli. Poselství je jasné: musíme se starat jeden o druhého, spory znamenají zkázu pro všechny. Právě tato verneovka byla inspirací pro knihu Pán much Williama Goldinga a přistrčila ho k Nobelově ceně. Dalších variací je bezpočet, Rybišarova a Krejčova patří k těm zdařilým.

Editorským nůžkám ovšem podlehlo popíjení zkvašených plodů trulky či lusků algarob, stejně jako tvrdé tělesné tresty uštědřované provinilcům. I to zabíjení zvířátek je tu tak trochu zamlčeno. To ale nevadí. Výborní jsou Jiří Ornest, Jaroslav Pešice a Tomáš Šolc v rolích vůdcovského trojlístku. Doplňují je přeskakující hlásky ostatních kluků ze smečky i hrozivé burácení bouře, překřikované kořalkou vysmolenými basy pirátů. Úlevně působí nástup jediného ženského ostrovního hlasu, totiž uklidňující a mateřské trosečnice Katy – Luby Skořepové. A pak už finále, kýžené šumění vln pod kýlem lodi. Dobrodružná výprava se vydařila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!