Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
18. listopadu 2019 5:00, aktualizováno 19. 11 23:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hlasy z Letné. Babiš rozkládá demokracii, jeho kombinace se Zemanem je příšerná, zaznělo od lidí

Listopadová demonstrace proti Andreji Babišovi na pražské Letné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Listopadová demonstrace proti Andreji Babišovi na pražské Letné. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Na Letenskou pláň dorazila na demonstraci svolanou spolkem Milion chvilek pro demokracii rozmanitá paleta lidí. Každý pro to měl své důvody, jejich rozhořčení mělo ale společného jmenovatele - premiéra Andreje Babiše.

Podle čtyřicátnice Marcely z Prahy je dobře, že se lidé, kterým se nelíbí střet zájmů Andreje Babiše, dokáží sejít a vyjádřit názor. Sama tu prý byla už v červnu. „Nedělní oslavy už by neměly současnou politiku řešit,“ myslí si Marcela. Tuší prý ale, že to tak nebude.

Podzimní demonstrace na Letné.

Podzimní demonstrace na Letné.


Milan
přijel s několika kamarády do Prahy z Brna. „Můj táta byl na Letné v roce 89 na protest proti komunistům,“ vysvětluje. Podpora současné vlády od KSČM i minulost Andreje Babiše mu proto vadí.

Listopadová demonstrace proti Andrej Babiš na pražské Letné.
Demonstrace na Letné v podání našich nejmladších.

Sedmadvacetiletý Shahin dorazil na Letnou už v červnu. „Moc je příliš koncentrovaná do rukou premiéra Babiše. Rozkládá to demokracii,“ tvrdí student práv.

Sedmadvacetiletý Shahin, student práv, který rovněž přišel vyjádřit svůj...

Sedmadvacetiletý Shahin, student práv, který rovněž přišel vyjádřit svůj nesouhlas na Letnou.


„Tentokrát už můžu a jsem ráda, že jsem tady. Je tu úžasná atmosféra, skoro taková, jako v roce 1989“, říká třiapadesátiletá Lenka z Příbrami, která v červnu kvůli zdravotním problémům nemohla dorazit. V souladu s požadavky hnutí chce, aby Andrej Babiš odešel z vlády.

ČTYŘI ČERVENÉ ČÁRY MIKULÁŠE MINÁŘE

Hlavní tvář spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář na druhé letenské demonstraci vytyčil čtyři červené čáry, které podmiňují ohlášení dalších protestů.

Justice – pokud se politici pokusí ovládnout justici, například odvoláním nejvyššího státního zástupce, půjdeme do ulic

Média – pokud se politici pokusí ovládnout veřejnoprávní média, půjdeme do ulic

Střet zájmů – pokud by premiérův střet zájmů vážně poškodil Českou republiku, například kdybychom přišli o velké peníze z EU

Abolice – pokud by prezident republiky zneužil svoji pravomoc a například by udělil premiérovi milost jen proto, že je to jeho spojenec, půjdeme do ulic

Tyhle 4 čáry vymezují hřiště pro politickou hru, my neříkáme, kterou stranu má kdo volit, my jen chceme, aby se na tom hřišti dodržovala pravidla.

Listopadová demonstrace na Letné

Svoji účast vidím jako občanskou povinnost, říká devětadvacetiletý Martin z Prahy. Na klopě má odznak Milionu chvilek a v batohu zapíchlou českou vlaječku. „Kombinace Babiše a Zemana je příšerná. Je smutné, že to musíme řešit zrovna na výročí 30 let svobody,“ komentuje Tomáš.

Listopadová Letná 2019.

Na Letnou dorazil také první místopředseda senátu Jiří Růžička. „Nemohu si než nevybavit to období před třiceti lety. Nenapadlo by mě ale tehdy, že tu v roce 2019 budu stát znovu,“ řekl serveru Lidovky.cz Růžička. Kombinaci kulatého výročí a demonstrace na Letné považuje za vhodnou. „Sice asi nebude tolik lidí, jako při té první, ale i tak je účast obdivuhodná,“ doplnil senátor.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.