Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hlasy z Letné. Babiš rozkládá demokracii, jeho kombinace se Zemanem je příšerná, zaznělo od lidí

Listopadová demonstrace proti Andreji Babišovi na pražské Letné. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Na Letenskou pláň dorazila na demonstraci svolanou spolkem Milion chvilek pro demokracii rozmanitá paleta lidí. Každý pro to měl své důvody, jejich rozhořčení mělo ale společného jmenovatele - premiéra Andreje Babiše.
  5:00aktualizováno  19. listopadu 23:03

Podle čtyřicátnice Marcely z Prahy je dobře, že se lidé, kterým se nelíbí střet zájmů Andreje Babiše, dokáží sejít a vyjádřit názor. Sama tu prý byla už v červnu. „Nedělní oslavy už by neměly současnou politiku řešit,“ myslí si Marcela. Tuší prý ale, že to tak nebude.

Podzimní demonstrace na Letné.

Milan přijel s několika kamarády do Prahy z Brna. „Můj táta byl na Letné v roce 89 na protest proti komunistům,“ vysvětluje. Podpora současné vlády od KSČM i minulost Andreje Babiše mu proto vadí.

Listopadová demonstrace proti Andrej Babiš na pražské Letné.
Demonstrace na Letné v podání našich nejmladších.

Sedmadvacetiletý Shahin dorazil na Letnou už v červnu. „Moc je příliš koncentrovaná do rukou premiéra Babiše. Rozkládá to demokracii,“ tvrdí student práv.

Sedmadvacetiletý Shahin, student práv, který rovněž přišel vyjádřit svůj nesouhlas na Letnou.

„Tentokrát už můžu a jsem ráda, že jsem tady. Je tu úžasná atmosféra, skoro taková, jako v roce 1989“, říká třiapadesátiletá Lenka z Příbrami, která v červnu kvůli zdravotním problémům nemohla dorazit. V souladu s požadavky hnutí chce, aby Andrej Babiš odešel z vlády.

ČTYŘI ČERVENÉ ČÁRY MIKULÁŠE MINÁŘE

Hlavní tvář spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář na druhé letenské demonstraci vytyčil čtyři červené čáry, které podmiňují ohlášení dalších protestů.

Justice – pokud se politici pokusí ovládnout justici, například odvoláním nejvyššího státního zástupce, půjdeme do ulic

Média – pokud se politici pokusí ovládnout veřejnoprávní média, půjdeme do ulic

Střet zájmů – pokud by premiérův střet zájmů vážně poškodil Českou republiku, například kdybychom přišli o velké peníze z EU

Abolice – pokud by prezident republiky zneužil svoji pravomoc a například by udělil premiérovi milost jen proto, že je to jeho spojenec, půjdeme do ulic

Tyhle 4 čáry vymezují hřiště pro politickou hru, my neříkáme, kterou stranu má kdo volit, my jen chceme, aby se na tom hřišti dodržovala pravidla.

Listopadová demonstrace na Letné

Svoji účast vidím jako občanskou povinnost, říká devětadvacetiletý Martin z Prahy. Na klopě má odznak Milionu chvilek a v batohu zapíchlou českou vlaječku. „Kombinace Babiše a Zemana je příšerná. Je smutné, že to musíme řešit zrovna na výročí 30 let svobody,“ komentuje Tomáš.

Listopadová Letná 2019.

Na Letnou dorazil také první místopředseda senátu Jiří Růžička. „Nemohu si než nevybavit to období před třiceti lety. Nenapadlo by mě ale tehdy, že tu v roce 2019 budu stát znovu,“ řekl serveru Lidovky.cz Růžička. Kombinaci kulatého výročí a demonstrace na Letné považuje za vhodnou. „Sice asi nebude tolik lidí, jako při té první, ale i tak je účast obdivuhodná,“ doplnil senátor.

Autor: