12. dubna 2013 14:43, aktualizováno  18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hlava hazardní mafie? Znechuceně mlčím, reaguje Kalousek

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

DUBLIN/PRAHA Miroslav Kalousek jako hlava hazardní mafie? "Na kolosální blbost se dá reagovat jen znechuceným mlčením," komentuje ministr financí ostrý odsudek, který na jeho adresu vyřkl odpůrce hazardu Svatopluk Bartík.

Ministerstvo financí, které vede Miroslav Kalousek (TOP 09), varovalo, že zrušení přechodné lhůty povolení videoterminálů může vést k arbitrážím. Ústavní soud totiž rozhodl, že obce mohou videoterminály okamžitě zrušit a nemusejí čekat až do roku 2014.

O rozhodnutí Ústavního soudu čtěte zde:

Valenta, zakladatel Synotu, se hodlá soudit

Zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta se kvůli rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o zrušení přechodného období pro rušení heren obrátí na evropský soud. Valenta označil rozhodnutí soudu za politické. "Došlo k silnému porušení našich práv. Vynaložíme veškeré úsilí, abychom si svá práva i po 22 letech podnikání v této zemi udrželi. Ve světě žádný podobný precedent nenajdete," řekl deníku MF Dnes Valenta.

"Nikdo nemůže žádat kompenzace za něco, co způsobil protiústavní stav, byť ho vyvolalo ministerstvo financí, v tomto případě sněmovna protiústavní částí zákona. Když soudce Výborný četl odůvodnění, jednoznačně uvedl, že České republice nehrozí arbitráž ani jednoho haléře. Pokud to Kalousek tvrdí, premiér Nečas by ho měl okamžitě odvolat. Je to důkaz toho, že Kalousek je nedílnou součástí, ne-li hlavou hazardní mafie v Česku," prohlásil v rozhovoru pro server Lidovky.cz Bartík - více čtěte zde: Odpůrce heren: Kalousek je hlavou hazardní mafie, měl by skončit.

"Kdo je pan Bartík?" reagoval ironicky z irského Dublinu, kde je na schůzce ministrů financí Evropské unie Ecofin, ministr Kalousek. "Na kolosální blbost se dá reagovat jen znechuceným mlčením."

Za rušení hazardu státu žádné arbitráže nehrozí

Výhrůžka arbitráží je prý pouhou mediální mlhou, která má obce od regulace hazardu odradit, tvrdí občanská sdružení Brnění a Občané proti hazardu. Státu, jak vyplývá z českých zákonů, totiž žádné arbitráže od provozovatelů heren a automatů hrozit nemohou.

  • Loterní zákon přímo výslovně zmiňuje, že pokud se v průběhu času, byť i dodatečně, změní podmínky, bude muset provozovatelům státní orgán povolení pro jejich automaty okamžitě odebrat. Tudíž přímo loterní zákon tuto situaci předvídá a podnikatele výslovně upozorňuje, že se s rizikem případného zmařením svých investic musí předem smířit.
  • Podstatné také je, že nikdo nemá právo na kompenzaci jakýchkoliv škod, pokud mu vznikly v důsledku protiprávního, resp. protiústavního stavu.
  • Na mezinárodní arbitráže mají právo pouze zahraniční firmy. A těm loterní zákon výslovně zakazuje v této branži podnikat, mimo provozovatelů kasin.

I další Bartíkovu kritiku přechází Kalousek bonmotem. "Před půl rokem jsem říkal, že se blíží doba, kdy budu obviněn i ze znásilnění jezevčíka. Zdá se, že ta doba je tady."

Ministerstvo, které má ze zákona loterijní hry na starost, podle Kalouska vítá rozhodnutí Ústavního soudu. "Alespoň je jasno, na shledanou," odmítá ministr jakékoli další dotazy na téma hazardních her.  

Loni ubylo 19 tisíc videoterminálů, tvrdí ministerstvo

Videoloterijních hracích automatů loni ubyla takřka třetina, ministerstvo financí jich totiž během roku zrušilo téměř 19 tisíc. Stále jich však zbývá více než 45 tisíc. Sdělil to Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.

"Novela z roku 2011, jejíž přechodné ustanovení zrušil Ústavní soud, spolu s vyšším zdaněním hazardu umožnil za jeden rok snížit počet videoterminálů asi o dvacet tisíc," uvedl Haas.

Ústavní soud tento týden otevřel obcím cestu k účinnější regulaci hazardu. Na návrh Klatov vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provoz videoloterijních terminálů povolených ministerstvem financí až do konce roku 2014.

Zatímco ještě na začátku loňského roku mělo povolení ministerstva financí 64.188 videoterminálů, na začátku letošního roku jich bylo už "jen" 45.306. Nejvíce těchto přístrojů je v Moravskoslezském kraji, kde jejich počet klesl z 10.107 na 6716.

mprMartin Prachař

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.