11. listopadu 2017 18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hlavatý bude kandidovat i přes Babišův nesouhlas. Lidé se omlouvali, že mě kroužkovali, říká

Jiří Hlavatý (třetí zleva) na sjezdu hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Hlavatý (třetí zleva) na sjezdu hnutí ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Majitel největší české textilky Juta Dvůr Králové nad Labem Jiří Hlavatý se definitivně rozhodl, že bude kandidovat za hnutí ANO v doplňujících senátních volbách. Senátorské křeslo, o které se bude bojovat, přitom uvolnil sám, když za ANO kandidoval do sněmovny a lidé jej do dolní komory „vykroužkovali“. Andrej Babiš Hlavatého přitom vyzval, aby už nekandidoval.

Jeden z nejbohatších podnikatelů v Česku, majitel textilky Juta Jiří Hlavatý, na sebe v posledních týdnech upozornil v médiích svým působením v politice, jak píše mimo jiné server Aktuálně.cz. Z posledního místa kandidátky v Královohradeckém kraji se díky kroužkování dostal sněmovny. Tím však přišel o post senátora, který získal v roce 2014 za hnutí ANO. 

Nato oznámil, že v doplňujících senátních volbách, které se konají právě kvůli jeho odchodu mezi poslance, bude kandidovat zas.  „To se mu skutečně nepovedlo. Je to špatně a nesouhlasím s tím. Může se stát, že nevěděl, že mu zvolením do sněmovny zanikne post senátora. Ani já to nevěděl, každý děláme chyby. Ale způsob, jakým to komentoval, že jde znovu do senátních voleb a mají to zaplatit voliči, to je absurdní. Asi si to měl zjistit dopředu. Promluvím s ním o tom, chci mu jeho další kandidaturu do Senátu nedoporučit,“ řekl Babiš v deníku Mladá fronta Dnes.

Hlavatý to ale vidí jinak. „Já jsem se rozhodl, že budu kandidovat na senátora a to je definitivní. Budu,“ prohlásil v rozhovoru pro Hospodářské noviny a Aktuálně.cz. Dodal, že Babišovo vyjádření ho překvapilo. „Dozvěděl jsem se to na letišti z médií. Prohlášení pana Babiše mě zaskočilo. Potkali jsme se minulý týden na poslaneckém klubu, krátce jsme spolu hovořili, bavili jsme se o podpoře ANO, o tomhle nepadlo ani slovo. Nevím, jak na to zareaguji,“ řekl Hlavatý. 

Devětašedesátiletý podnikatel hodlá do konce listopadu uspořádat setkání s lidmi ve Dvoře Králové, kde bude vysvětlovat, proč se rozhodl opět kandidovat do Senátu a že si jejich podpory váží. Podobnou debatu by chtěl uspořádat i v Trutnově.

Pevně si stojí za tím, že na jeho kandidatuře není nic špatného a ni nepochopitelného. „Zkušenosti, které mám z posledních dvou týdnů s lidmi u nás ve Dvoře Králové, jsou takové, že lidé jsou v šoku. Na vrátnici se mi omlouvali, že mě kroužkovali. Chápání lidí je jiné. Říkají mi, že přece volby nejsou jen o tom, aby se z nich vygenerovali poslanci, ale že to je i určitá forma podpory, dávají hlas těm, kterých si váží. Na tom něco je,“ dodal.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz