Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

HLAVNÍ AKTÉŘI

Česko

V Annapolisu se sejdou představitelé 49 států a institucí. Cílem je znovu nastartovat mírová jednání.

Ehud Olmert Izraelský premiér rozehrál nejtěžší hru své politické kariéry. Jeho kredit může zachránit jedině mír s Palestinci -Olmert už ztratil velkou část podpory, s níž vyhrál volby. Je připraven k ústupkům, otázkou ale je, zda i jeho koaliční partneři.

Mahmúd Abbás Palestinský prezident řekl, že jde splnit sen svého lidu o nezávislém státě. Jeho pozici ale komplikuje fakt, že po převratu v Gaze ztratil kontrolu nad částí palestinských území. Abbás tvrdí, že je schopný se dohodnout do konce roku 2008.

George W. Bush Americký prezident se o konflikt sedm let nestaral, k větší iniciativě ho údajně přiměla až šéfka diplomacie Riceová. Kdyby uspěl, mohl by se zapsat do historie a trumfnout Billa Clintona, jenž v této věci v roce 2000 ztroskotal.

Fajsal Mikdad Sýrie o své účasti rozhodla až na poslední chvíli. Vláda uvedla, že do Annapolisu jede „bez iluzí“. O jejím postoji svědčí i to, že vyslala jen náměstka ministra zahraničí. Před příjezdem si stanovila podmínku, že s Izraelci bude moci jednat o návratu Golanských výšin.

Saúd al Fajsal Saúdská Arábie Izrael neuznává, a dokud se židovský stát nestáhne ze všech území ukořistěných v Šestidenní válce, nehodlá vzájemné vztahy normalizovat. Šéf diplomacie Saúd al Fajsal proto přijde na jednání jinými dveřmi než Izraelci.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat