Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

HLAVNÍ AKTÉŘI

Česko

V Annapolisu se sejdou představitelé 49 států a institucí. Cílem je znovu nastartovat mírová jednání.

Ehud Olmert Izraelský premiér rozehrál nejtěžší hru své politické kariéry. Jeho kredit může zachránit jedině mír s Palestinci -Olmert už ztratil velkou část podpory, s níž vyhrál volby. Je připraven k ústupkům, otázkou ale je, zda i jeho koaliční partneři.

Mahmúd Abbás Palestinský prezident řekl, že jde splnit sen svého lidu o nezávislém státě. Jeho pozici ale komplikuje fakt, že po převratu v Gaze ztratil kontrolu nad částí palestinských území. Abbás tvrdí, že je schopný se dohodnout do konce roku 2008.

George W. Bush Americký prezident se o konflikt sedm let nestaral, k větší iniciativě ho údajně přiměla až šéfka diplomacie Riceová. Kdyby uspěl, mohl by se zapsat do historie a trumfnout Billa Clintona, jenž v této věci v roce 2000 ztroskotal.

Fajsal Mikdad Sýrie o své účasti rozhodla až na poslední chvíli. Vláda uvedla, že do Annapolisu jede „bez iluzí“. O jejím postoji svědčí i to, že vyslala jen náměstka ministra zahraničí. Před příjezdem si stanovila podmínku, že s Izraelci bude moci jednat o návratu Golanských výšin.

Saúd al Fajsal Saúdská Arábie Izrael neuznává, a dokud se židovský stát nestáhne ze všech území ukořistěných v Šestidenní válce, nehodlá vzájemné vztahy normalizovat. Šéf diplomacie Saúd al Fajsal proto přijde na jednání jinými dveřmi než Izraelci.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat