Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANO neumí mobilizovat. Taková strana volební účast nezvýší, říká politolog

Evropa

  8:00
PRAHA - Senátní volby nemají jasné vítěze, což je jejich největší problém. Politolog Petr Jurek vysvětluje, proč strany neumí „uhrát“ jednoznačné výsledky, jako tomu bylo v minulosti. Lidi nepřitáhlo k volbám ani Babišovo hnutí ANO, které mobilizovalo proti společenským nešvarům.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš foto: MAFRA - David Neff

Lidovky.cz přinášejí šest nejvýraznějších okamžiků druhého kola senátních voleb, které okomentoval politolog ze Západočeské univerzity v Plzni Petr Jurek.

PROPADÁK PRAVICE: ODS získala z šesti pokusů jen dva senátory. TOP 09 ze čtyř ani jediného

Petr Jurek: Výsledek TOP 09 je propadák, sama strana to připouští. Přestává u ní fungovat efekt nové partaje s lákavým marketingem, podložený zajímavými osobnostmi. Je evidentní, že TOP 09 musí hledat nový směr, musí se změnit. ODS sice ztratila, ale na druhou stranu tolik neobhajovala, v tom má trochu štěstí. Výsledek ji staví do pozice strany, která přežila klinickou smrt a hrabe se z nejhoršího. To může docela dobře fungovat v nějakých dalších volbách. Před rokem a půl se dalo říct, že TOP 09 má našlápnuto převzít roli lídra pravice. Teď je to podle mě přesně naopak.

Nemyslím si, že ten výsledek je krize pravicovosti v Česku. Tyhle závěry limituje nízká volební účast. Je možné, že pravicoví voliči prostě neměli důvod k volbám přijít.

Ve volbách ve Zlíně vyhrál bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba (na...
Zdeňka Hamousová z hnutí ANO.
Trocha zákulisního pohledu ze štábu ODS.
Znovuzvolený senátor Milan Štěch.

EXTRÉMNĚ NÍZKÁ ÚČAST: K urnám přišlo 16,69 procenta. Je to nejméně v historii druhých kol voleb do Senátu

KDO JE PETR JUREK?

Petr Jurek přednáší politologii na Západočeské univerzitě v Plzni, kde tento obor také vystudoval. Zabývá se například stranickými systémy či problematikou Evropské unie.

Petr Jurek: Senát se s touto bolestí potýká tradičně, je to prohra všech. Nyní mezi důvody nezájmu převládá to, že lidé přestávají volit podle značky. Kampaně byly méně politické, více zaměřené na osobnosti. Velké strany oslabují, z voleb nevychází jednoznační vítězové. Hrozně málo kandidátů v prvním kole atakovalo hranici 30 procent. Dříve se dva nejlepší s tímto ziskem utkali ve druhém kole, třeba ODS proti KSČM. Babišovo ANO lepší účasti nepomůže, není to strana, která dokáže kandidovat v 27 senátních obvodech. ANO má potenciál účast zvyšovat, ale ne v tomto typu voleb. Kdyby se u voleb do Senátu sešly sebevětší osobností, bude to pořád jakási soutěž popularity. A to pořád není něco, co by lidi přivedlo k volbám.

ANO NEPŘESVĚDČILO K MOBILIZACI: Strana Andreje Babiše získala z devíti duelů čtyři křesla. Dosud žádného senátora neměla

Petr Jurek: Strana je pořád schopná svým jednoduchým marketingovým konceptem oslovit voliče. Své teze stále staví na kritice poměrů, i když už nějakou dobu působí ve vládě. ANO stojí na jednom muži, což potenciál strany vyčerpává. Navíc to není úplně kompatibilní s volebním systémem do Senátu, který je založený na individuálních kandidátech.

Zástupci ANO nepřinesli přidanou hodnotu, která by byla vidět. Není mezi nimi nikdo, kdo by v prvním nebo druhém kole dominoval. Často musel Babiš přijet a podpořit je, aby zvýšil jejich šance na úspěch. ANO v senátních volbách nepřesvědčilo lidi k mobilizaci, k protestu proti stávajícím poměrům. Naopak, jeho kandidáti vítězili spíš v obvodech s nižší volební účastí. ANO se tím dostává na úroveň ostatních stran.

GLOSY K SENÁTNÍM VOLBÁM NA LIDOVKY.CZ:

VZKAZ PRO VLÁDU: ČSSD přišla o většinu v Senátu, nyní má 35 mandátů. ANO čtyři. Lidovci posílili na osm křesel

Petr Jurek: Nemyslím si, že by výsledek vychyloval poměr sil mezi ČSSD a ANO. Jednoznačný vzkaz vládě ve výsledcích číst nemůžeme. Dominantní zprávou voleb je nezájem. Ztráta většiny v Senátu u ČSSD v praktické politice nebude znamenat oslabení, role horní komory je taková, jaká je. Oslabení u ČSSD sice je, ale strana sama ten výsledek vnímá jako úspěch.

Výsledky senátních voleb

NEJVĚTŠÍ PÁD

Petr Jurek: Velké prohry nevidím. Nečekal jsem porážku ministra Marcela Chládka z ČSSD, byť je kontroverzní pro lidi, kteří se školstvím nějakým způsobem zabývají. Pro rodiče dětí na prvním stupni základní školy nebo pro lidi zabývající se výzkumem. Čekal bych také, že někteří lidi z TOP 09 si povedou lépe.

VÍTĚZOVÉ VOLEB

Petr Jurek: Pro mě je překvapením, že ve Zlíně vyhrál František Čuba. Ne to, že Alena Gajdůšková v souboji s ním prohrála. Otázkou je, zda se Čuba neveze s tím, že si lidé některé věci trochu idealizují. Podobně kontroverzní jméno je pro mě podnikatel Ivo Valenta, který vyhrál v Uherském Hradišti. U něj podle mě sehrála roli podpora sportu. Kdyby byl jen podnikatelem v oblasti hazardu, tak by to takový efekt nemělo. Ani Václav Hampl v Praze 1 nedopadl špatně.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat