Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledá se 200 000 dárců

Česko

Stále klesá počet lidí, kteří chtějí darovat krev. I kvůli věku

PRAHA K optimálnímu množství dárců krve schází v České republice 100 až 200 tisíc lidí. Počet těch, kteří chodí darovat krev, klesá už pět let.

I když loni po dlouhé době přibylo lidí, kteří darovali krev poprvé, zdaleka to nestačí vyrovnat úbytek především starších dárců krve. Svědčí o tom aktuální data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Podle odborníků by měli registrovaní dárci krve tvořit 4 až 5 procent populace, což v ČR znamená až 500 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich loni bylo 286 tisíc. I když mezi dárce přibylo 26 tisíc nových lidí, přesto celkový počet klesl o 10 tisíc.

„Dárcovská populace stárne. Potřebovali bychom, aby mladých dárců přibývalo,“ vysvětluje hlavní důvod Daniela Dušková, primářka ze Všeobecné fakultní nemocnice. Zdravotníci jsou schopni zajistit provoz i se současným počtem dárců. Problém by mohl nastat při nenadálých událostech. Protože je dárců málo, chodí na odběry krve tak často, jak to je možné. To i přesto, že se je nemocnice snaží zvát, když je to zapotřebí. „Když je dárců více, můžete je zvát v delších intervalech a máte rezervu pro mimořádné události,“ říká Dušková.

Podle mluvčího Fakultní nemocnice Olomouc Egona Havrlanta se „vytrácí duch bezplatného dárcovství“. „Dříve existoval nepsaný zákon, že zdravý člověk chodí dávat krev,“ uvádí Havrlant. Podle něj mohou mít vliv na počet dobrovolných dárců i odběry plazmy za peníze. „Vliv mají i alergie. Člověk, který jimi trpí, sice není z dárcovství úplně vyřazený, ale je přece jen limitovaný,“ nabízí další možné vysvětlení Ivo Bílek z občanského sdružení Dar života.

Darování krve v různých kampaních zaměřených hlavně na mladé lidi podporují modelky, sportovci i hudebníci. Dar života připravil propagační spot se zpěvákem Richardem Krajčem, který by prý měla v polovině října vysílat Česká televize, a který se má dostat i do kin. Červený kříž pořádal letos už čtyři velké odběrové akce, naposledy s Miss ČR Zuzanou Jandovou a dalšími modelkami ve Všeobecné fakultní nemocnici. Patronem kampaně Olomoucké nemocnice je hokejista Jiří Dopita.

Najdou se i kurióznější nápady. V Rajhradu hledali dárce na srazu motorkářů pod heslem „Dobrovolní dárci orgánů darují i krev.“ A našli; odhodlání pravidelně darovat krev tam projevilo deset lidí.

Potřeba krve neklesá. Podle primářky Duškové se sice nyní využívá méně krve jako takové, zato je ale zapotřebí více plazmy. „Doba, kdy bychom mohli krevní transfuzi nahradit jinou látkou, nenastane v příštích desetiletích,“ soudí Dušková.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat