Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledá se 200 tisíc dárců

Česko

  21:10
PRAHA - K optimálnímu množství dárců krve schází v České republice 100 až 200 tisíc lidí. Počet těch, kteří chodí darovat krev, klesá už pět let.

vzorky krve - ilustrační foto foto: Pavel WellnerLidové noviny

I když loni po dlouhé době přibylo lidí, kteří darovali krev poprvé, zdaleka to nestačí vyrovnat úbytek především starších dárců krve. Svědčí o tom aktuální data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Podle odborníků by měli registrovaní dárci krve tvořit 4 až 5 procent populace, což v ČR znamená až 500 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich loni bylo 286 tisíc. I když mezi  dárce přibylo 26 tisíc nových lidí, přesto celkový počet klesl o 10 tisíc.

„Dárcovská populace stárne. Potřebovali bychom, aby mladých dárců přibývalo,“ vysvětluje hlavní důvod Daniela Dušková, primářka ze Všeobecné fakultní nemocnice. Zdravotníci jsou schopni zajistit provoz i se současným počtem dárců. Problém by mohl nastat při nenadálých událostech. Protože je dárců málo, chodí na odběry krve tak často, jak to je možné. To i přesto, že se je nemocnice snaží zvát, když je to zapotřebí. „Když  je dárců více, můžete je zvát v delších intervalech a máte rezervu pro mimořádné události,“ říká Dušková.

Podle mluvčího Fakultní nemocnice Olomouc Egona Havrlanta se „vytrácí duch bezplatného dárcovství“. „Dříve existoval nepsaný zákon, že zdravý člověk chodí dávat krev,“ uvádí Havrlant. Podle něj mohou mít vliv na počet dobrovolných dárců i odběry plazmy za peníze. „Vliv mají i alergie. Člověk, který jimi trpí, sice není z dárcovství úplně vyřazený, ale je přece jen limitovaný,“ nabízí další možné vysvětlení Ivo Bílek z občanského sdružení Dar života.

Darování krve v různých kampaních zaměřených hlavně na mladé lidi podporují modelky, sportovci i hudebníci. Dar života připravil propagační spot se zpěvákem Richardem Krajčem, který by prý měla v polovině října vysílat Česká televize, a který se má dostat i do kin. Červený kříž pořádal letos už čtyři velké odběrové akce, naposledy s Miss ČR Zuzanou Jandovou a dalšími modelkami ve Všeobecné fakultní nemocnici. Patronem kampaně Olomoucké nemocnice je hokejista Jiří Dopita.

Najdou se i kurióznější nápady. V Rajhradu hledali dárce na srazu motorkářů pod heslem „Dobrovolní dárci orgánů darují i krev.“ A našli; odhodlání pravidelně darovat krev tam projevilo deset lidí.
Potřeba krve neklesá. Podle primářky Duškové se sice nyní využívá méně krve jako takové, zato je ale zapotřebí více plazmy. „Doba, kdy bychom mohli krevní transfuzi nahradit jinou látkou, nenastane v příštích desetiletích,“ soudí Dušková.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat