„Nabízeli jsme nějaký rukodělný výrobek inspirovaný lidovými tradicemi, ale z prezidentské kanceláře to pozastavili. Jednat dál by se na toto téma mělo snad příští týden,“ sdělil LN Jiří Šebela z kanceláře primátora. I na dary se totiž vztahují přísná pravidla protokolu, musejí být mimo jiné koordinované s oficiálními dary České republiky. Hrad zatím postup neupřesnil.
„Já sama jsem navrhovala nějaké věci, jako jsou mísy, sklenice s motivem Brna nebo plastiku brněnských symbolů, draka s kolem, ale neprošly. Dál jsem pak už nic neprosazovala,“ tvrdí náměstkyně primátora Barbora Javorová. Z radničních kuloárů se proslýchá, že darem nakonec budou obrazy Brna, dokonce se už na nich pracuje. Oficiálně to však nikdo zodpovědný nechtěl potvrdit.
Když Brno navštívila před jedenácti lety anglická královna Alžběta II., odvezla si granátové šperky od výtvarníka Jana Urbana. Jako inspirace pro jedinečné dílo mu posloužil dar Johanna Wolfganga Goetha jeho přítelkyni Ulrice. „Považovali jsme to za mimořádnou návštěvu. Chtěli jsme něco osobního, ne ryze státnický dar – a měla z něj radost,“ vzpomíná tehdejší primátorka Dagmar Lastovecká.
To, že prezidenti mohou znamenat i dobrý výdělek či alespoň reklamu, pochopili mnozí. Na radnici podle neoficiálních informací přicházejí nabídky nejen výtvarníků, ale i pekařů, tkalců a dalších podnikatelů, kteří by právě své výtvory chtěli nabídnout hlavám států.
Existují ale i jasné „pozornosti“, na obzoru je například ohňostrůjský dar od organizátorů festivalu Ignis Brunensis. „Při příjezdu prezidentů bude ve čtvrtek 24. května první soutěžní ohňostroj na přehradě, v sobotu tam své umění předvedou Italové.
Byla by odvážná myšlenka, že by tam prezidenti přijeli – ale vše je v jednání,“ říká hlavní pořadatel Jiří Morávek. Ohňostrůjci by rádi připravili speciální překvapení, ale spíš na obloze – vědí, že dárkové balení petard a „výbušnin“ k těm doporučeným, které by si státníci odvezli, rozhodně nepatří.
Setkání prezidentů by se nakonec pravděpodobně mělo uskutečnit v areálu brněnského výstaviště, zřejmě v pavilonu A. I v tomto případě podrobnosti však pořadatelé stále tají, blokované jsou hotely, tajný je i doprovodný program. Hlavy státu by si jeden večer od svých povinností měly oddechnout v divadle. Které to bude? Ani to ještě včera jasné nebylo.
„Panu řediteli již z prezidentské kanceláře potvrdili, že 25. května usednou prezidenti do hlediště Mahenova divadla, aby zhlédli balet D. M. J. 1953–1977,“ sdělila včera mluvčí Národního divadla v Brně Šárka Motalová. Stejně tak ale Městské divadlo Brno nabídlo svoji Jazz Side Story. „V pátek u nás byli organizátoři, všechno si prohlédli a vyfotografovali s tím, že do úterý dají vědět. Zatím ale nevíme nic,“ popsal včera odpoledne ředitel Stanislav Moša.
Brno kvůli prezidentské návštěvě chystá i program v centru, i jeho scénář je ale tajný. Minulý týden zastupitelé na přípravu akce, jaká nemá v dějinách města obdoby, vyčlenili první dva miliony korun. Po roce 1989 zaznamenalo Brno návštěv hlav států jen několik – navštívili ho panovníci Velké Británie a Lucemburska a několik prezidentů, především Slovenska, Polska, Litvy, Finska a Německa.