Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hledá se místo pro papeže

Česko

Bohoslužba pro statisíce lidí? Na biskupství přemýšlejí, kde ji v Brně udělat

BRNO Návštěvu papeže v Brně ještě Vatikán oficiálně nepotvrdil, na biskupství však už musejí vymýšlet, jak ji zorganizovat. A hlavně vybírat, co eventuálně nabídnou jako místo vhodné pro papežskou bohoslužbu.

Katedrála na Petrově totiž jistě stačit nebude. Například první bohoslužbu Jana Pavla II. na Velehradě sledovalo v roce 1990 podle odhadů na místě i z okolních kopců na půl milionu lidí, na olomouckém letišti v roce 1995 jich bylo čtvrt milionu. V Brně mluví odhady až o 150 tisících věřících. Vybrané místo tak musí mít pro tolik lidí dostatečné zázemí, být dopravně dostupné, ale zároveň důstojné a bezpečné pro papeže. A takových v Brně a okolí moc není a u mnoha je třeba začít jednat už nyní. Například zelené plochy by museli jejich majitelé osít vhodnou plodinou, aby je šlo v září teoreticky využít a lidé nechodili po oraništi či se neproplétali mezi slunečnicemi.

Jedním z adeptů pro papežskou mši může být Brněnská přehrada. Doprava velkého množství lidí k ní je vyzkoušená, z jejích břehů už sledovalo festival ohňostrojů až 180 tisíc lidí – letos bude navíc upuštěná a břehy se rozšíří. Je ale otázkou, nakolik by církev připustila vystoupení na takovém místě, které by si navíc vyžádalo stavbu speciálního pódia u břehů či přímo „papežského pontonu“ na hladině. Vúvahu připadají i velké uzavřené areály: brněnské výstaviště nebo automotodrom. Výstaviště navíc bude mít na podzim už k dispozici novou halu pro až deset tisíc lidí, kam by se teoreticky část lidí za špatného počasí vešla. A má na konci září i volný termín. Nevýhodou ale je členitost komplexů, bylo by třeba počítat s více obrazovkami. Na automotodromu by to ale mohla vyrovnat projížďka papeže před věřícími po závodní dráze.

Tradičním místem pro masové akce je Mariánské údolí v Líšni, kde se před rokem 1989 odehrávaly Slavnosti československo-sovětského přátelství pro desetitisíce lidí a nyní se tam konají velké koncerty. Pravděpodobně by nastal ale problém s parkováním.

Teoreticky lze také využít plochu u brněnského letiště. V úvahu nepřipadá amatérské letiště v Medlánkách, které je chráněnou oblastí, ale tuřanské. V jeho okolí je množství volných ploch, je na rovině, takže by tam byla i dobrá viditelnost. Nesměl by však být narušen provoz letiště, které už zhruba tři týdny předtím musí skloubit provoz s festivalem CIAF.

V úvahu připadá i plocha Černovické terasy v části podél Černovické či Těžební ulice, kde by bohoslužbu umocnilo panoráma Brna na obzoru. Tam ale začaly stavební úpravy a bylo by komplikované vymezit prostor pro věřící.

Zkušenost s velkým množstvím lidí v terénu ale mají policisté na slavkovském bojišti. V úvahu připadá jak vrch Santon, kde se odehrávají tradiční bitevní ukázky, tak i Žuráň či okolí Mohyly míru. U Santonu či Mohyly by navíc mohla mši doplnit tamní kaple.

„V tuto chvíli opravdu nevíme, kdy a zda nám případnou návštěvu oficiálně potvrdí. Může to prý být půl roku, ale i jen dva měsíce dopředu,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Zorganizování návštěvy papeže je totiž dlouhodobý proces. Pokud papež, který je nejen hlavou církve, ale i státu Vatikán, oznámí, že pozvání biskupské konference a hlavy dané země přijímá, pokračují jednání a jsou zahájeny konkrétní přípravy. „Když jsou ukončeny a nenastanou-li vážné komplikace, Vatikán pak potvrdí příjezd Svatého otce,“ dodala Jandlová.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!