Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Šest klíčových otázek. Měla by smysl poslanecká vyšetřovací komise?

Česko

  12:42
PRAHA - Jak se orientovat ve vyhrocené situaci kolem plánovaného slučování elitních policejních útvarů? LN přinášejí odpovědi na šest klíčových otázek.

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a ministr financí Andrej Babiš. foto: Luděk Ovesný, MAFRA

1.K čemu je dobrá sněmovní vyšetřovací komise?

Pro vytvoření vyšetřovací komise k dění v policii se vyslovily tři parlamentní strany. Zatím však nepanuje shoda, co by mělo být její hlavní náplní. Podle poslance Bronislava Schwarze (ANO) by se měla komise zabývat reorganizací policie. „Obecně by se měla zabývat tím, zda byl porušen zákon ze strany některých osob,“ myslí si pro změnu Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD. A nad postupem policistů se pozastavuje i TOP 09, která navrhla vytvoření vyšetřovací komise jako první. Pravomoci komise poslancům umožňují zvát si osoby na výslech, přizvat k jednání znalce či překladatele a požadovat například vydání věci. Naposledy vznikla vyšetřovací komise k Opencard. Ta se před dvěma lety zabývala postupem policie a dozorové státní zástupkyně. Výsledkem bylo podání trestního oznámení na městskou žalobkyni v Praze Dagmar Máchovou a na protikorupční policii.

2.Jak proběhne zasedání výboru pro bezpečnost?

Na dnešní odpoledne je svolán výbor pro bezpečnost, který si pozval šéfa olomouckého vrchního státního zastupitelství Iva Ištvana, bývalého ředitel protimafiánské jednotky Roberta Šlachtu a vedoucího olomoucké pobočky útvaru Jiřího Komárka. Posledně jmenovaný muž totiž vznesl vážné obvinění směrem k policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Podle Komárka je podezřelý z „brutálního“ vynášení informací ze spisů. Tuhý však považuje nařčení za účelovou dehonestaci a obratem na Komárka podal trestní oznámení. Schůze výboru vyvolala také koaliční přestřelku. Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD), který je tento týden na služební cestě v zahraničí, označil svolání výboru Schwarzem za podraz. Podstatné pro schůzi výboru bude však především to, zdali zbaví ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) policisty mlčenlivosti. Právě tuto pravomoc mu totiž dává zákon o policii. „Uvidíme, jestli je to vůbec možné,“ avizoval dopředu ministr Chovanec. Po včerejším koaličním jednání ministr spravedlnosti Robert Pelikán prohlásil, že zřejmě lze zbavit policisty povinnosti mlčet alespoň ve věcech, které nepodléhají utajení.

3.Co odstartovalo současnou vládní roztržku?

Rozbuškou byl plán na sloučení protimafiánské a protikorupční policie v Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Podle justičních insiderů jde o snahu zbavit se ředitele protimafiánských detektivů Šlachty. Ten na protest proti reformě, která s ním podle jeho slov nebyla dopředu konzultována, požádal o odchod do civilu ke konci června. Spor o způsob policejní reformy přerostl v konflikt vládních stran a jejich hlavních postav Andreje Babiše a Milana Chovance. Hnutí ANO a ČSSD se obviňují z účelové politizace celé záležitosti a snahy získat nad policií vliv.

4.Jak se postaví k finální podobě reformy státní zástupci?

Proti reformě se postavili státní zástupci. „Sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti, či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci. Mohu jen doufat, že uvedené následky nebudou tak fatální, aby došlo ke zmaření či podstatnému ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti, ať už hospodářského, anebo korupčního charakteru,“ uvedl šéfžalobce Pavel Zeman počátkem června. Od té doby vyčkává na písemné podklady k reformě. Stanovil třináct podmínek, které musí vedení policie splnit, aby reorganizaci podpořil. Jeho finální stanovisko, které má však jen charakter doporučení, se očekává na přelomu června a července. Kriticky se ke změnám vyjádřili vrchní žalobci Ivo Ištvan a Lenka Bradáčová.

5.Co sleduje prezident Miloš Zeman?

Do vládní roztržky se vložil prezident Miloš Zeman. Nejprve kritizoval sloučení útvarů z obavy před monopolem na vyšetřování kriminality bílých límečků. Nově volá po zklidnění vyhrocené situace. Včera se sešel s hlavními aktéry sporu Babišem a Chovancem. A na dnešní den plánuje vystoupení na tiskové konferenci. Chce se také zúčastnit zasedání Bezpečnostní rady státu. O její svolání požádalo hnutí ANO. Podporují ho i vládní lidovci. Naopak proti se postavil premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj nemá rada nahrazovat policejní šetření. Setkání proto odložil z 22. června na 20. července.

6.Budou mít současná politická jednání vliv na naplánovanou policejní reorganizaci?

Návrh na policejní reformu podepsal a tím uvedl v život ministr vnitra Chovanec už minulý týden. Odložil však její start z původního 1. července na 1. srpna. I přes koaliční hádky a spory mezi policisty však nic nenasvědčuje tomu, že by se reorganizace zastavila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!