Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hledáme práci. Značka: Neuspěli jsme ve volbách do sněmovny

Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel ještě v poslaneckých lavicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel ještě v poslaneckých lavicích | foto: ČTK

PRAHA Více než polovina nováčků usedne po volbách v nové sněmovně. Svůj mandát obhájilo pouze 86 zákonodárců. Co budou dělat poslanci a poslankyně, kteří parlament po letech opouštějí? Například Ludvík Hovorka předpokládá, že bude pracovat ve stavebnictví. "Půjdu asi přímo do výroby," říká.

Michaela ŠojdrováMichaela Šojdrová (KDU-ČSL):
Lidovecká expertka pro oblast školství a vzdělávání nehodlá z politiky zcela vymizet. "Vzhledem k tomu, že jsem první místopředsedkyně strany, tak je dost pravděpodobné, že budu pověřena řízením strany. Od příštího týdne bych měla stranu vést do předčasného volebního sjezdu. Kromě této politické funkce mám ještě jinou funkci, která trvá. Tou je předsedkyně správní rady Nadace Tomáše Bati. To je důležitá funkce a brala mi v posledních měsících hodně volného času," říká dosluhující poslankyně. "Kromě toho se také velice těším, že si konečně odpočinu. Spíš tu svojí budoucnost vidím v kombinaci odborné a veřejné službě. Za 14 let ve sněmovně získáte kvalifikaci a kompetence. Považovala bych za promrhání času a peněz daňových poplatníků, kdybych tuto svou zkušenost nějak nezužitkovala."

Lucie Talmanová a Mirek Topolánek.Lucie Talmanová (ODS), bývalá místopředsedkyně sněmovny, se už před časem rozhodla stát se senátorkou za okres Kutná Hora.

Marcela Mertinová (ČSSD):
Ve sněmovně se zabývala školskými tématy. Nyní se rozhoduje, zda zůstane i nadále ve veřejné správě, nebo se vrátí k učení. "Rozhoduji se, jestli budu pokračovat ve školství a budu učit, nebo jestli budu pokračovat s politickými zkušenostmi ve veřejné správě v oblasti školství. Mám totiž Vysokou školu finanční a správní," uvažuje končící poslankyně. "Pokud bych se vrátila do školství, pak na první stupeň. Mám kvalifikaci pro první stupeň základní školy a pro speciální pedagogiku, takže tato oblast se mi nabízí."

Olga ZubováOlga Zubová (SZ) chce kandidovat ve stejném obvodu jako Lucie Talmanová. K tomu se ještě bude věnovat podnikání v kultuře, cestovním ruchu a v umění.

Tomáš Hasil (ODS):
"Vracím se k tomu, co jsem dělal před tím než jsem se stal poslancem. Budu se věnovat práci vydavatelské, nakladatelské a v komunální politice zcela jistě kandidovat nebudu."

Daniel PetruškaDaniel Petruška (ODS)
Ačkoli bojoval o hlasy voličů na prvním místě kandidátky, svůj poslanecký post neobhájil. V příštích měsících bude exposlanec pracovat ve své firmě. Nevylučuje však úvazek ve službách stranické organizace. "Pokud by ODS chtěla využít mé zkušenosti, jsem připraven pracovat," říká Petruška.

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Ludvík Hovorka (KDU-ČSL)
Zlobivý lidovec proslulý ostrou kritikou Julínkovy zdravotnické reformy chce z politiky odejít. "Už se nebudu věnovat politice. Předpokládám, že půjdu normálně pracovat ve stavebnictví. Ještě nevím kam. Půjdu asi přímo do výroby," řekl LN Ludvík Hovorka. Hovorka má na univerzitě vystudovaný obor konstrukce a dopravní stavby. Od roku 1990 byl starostou obce Šumice, šest let působil v představenstvu Slováckých vodáren a kanalizací. Byl zastupitelem Zlínského kraje, ve sněmovně byl od roku 2002. Už dřív říkal, že by nechtěl být politikem až do důchodu . "Člověk by neměl být v politice déle než 12 roků," říká.

Josef Kochan (ODS)
Ve sněmovně strávil dvě volební období. Co bude dělat po odevzdání poslanecké legitimace prozradit nechce. "Nyní jsem soukromá osoba a nemusím se nikomu zpovídat, nebudu už poskytovat žádné rozhovory, už nejsem politikem."

Místopředseda pražské ODS Jiří JanečekJiří Janeček (ODS)
"Mám vlastní zaběhnutou firmu, kde si přijdu na zhruba 50 tisíc měsíčně, takže určitě se budu realizovat tam," tvrdí Janeček. Ačkoli v Poslanecké sněmovně skončil, z politiky zcela neodchází. "Do listopadu jsem také radní za Prahu 11 a tam bych chtěl setrvat, pokud budu přínosný i po komunálních volbách. Navíc jsem spoluzakladatelem nadace Žiju stejně jako ty, která začleňuje postižené do běžného života, a i tady budu mít dost práce. Jediné co teď řeším je, že jsem celý svůj poslanecký plat dával na charitativní účely, protože jsem byl placen i za post radního. Měsíčně jsem například posílal 15 tisíc měsíčně Martinu Olišarovi, tak teď hledám, kdo to po mě vezme. Když nikoho nenajdu, budu to platit dál sám," dodává. 

Martin ŘímanMartin Říman (ODS)
Bývalý ministr a dlohá léta poslanec odchází do soukromé sféry. Zatím ještě na žádnou nabídku nekývl. "Něco dělat určitě budu, pár nabídek už mi přišlo, ale zatím se rozhlížím."

Josef VondruškaJosef Vondruška (KSČM)
Po osmi letech ve vysoké politice se chystá na odpočinek. "Prostě si odpočinu, je mi už dvaašedesát a jsem v důchodu." Z veřejného života se nestahuje definitivně. Bude totiž pomáhat stranickým kolegům v kraji. "Abych šel mezi lidi a nezakrněl, tak jsem vzal práci při klubu zastupitelů KSČM na krajském zastupitelstvu v Liberci, budu tam dělat tajemníka," plánuje Vondruška. "Znamená to takový servis informační, zásobovací, prostě připravit jim podmínky pro práci, poštu obstarat, rozdat, jednat s jinými kluby, prostě jako v parlamentě." Za svou službu bude dokonce pobírat plat.

Nezařazený poslanec Petr Wolf.Petr Wolf (nezařazený) "Já jsem mandát neobhajoval, to, co budu dělat, je moje věc. Odevzdávám ve sněmovně věci," uvedl lakonicky Petr Wolf, který do poslaneckých lavic proplul pod vlajkou sociálních demokratů. Jeho kariéra ve sněmovních lavicích se ovšem vyvinula jinak, než si představoval. Postupně se z něj stal sociálnědemokratický outsider. Dvakrát podržel Topolánkovu vládu, následně se nechal slyšet, že by mu nevadil radar v Česku. V létě 2008 tak odevzdal stranickou knížku a vžilo se pro něj označení přeběhlík.

Pavel SeveraPavel Severa (TOP 09) Matador poslaneckých lavic - ve sněmovně byl od roku 1992 - si s dalším uplatněním těžkou hlavu nedělá. "Říkal jsem manželce, jestli by mě nechtěla pustit na mateřskou, že by šla do práce, pak jsem šel kolem herny, kde byly automaty, tak bych to viděl mezi tím," žertuje Severa, který roky poslancoval za lidovce, aby pak oblékl kabát TOP 09. "Nemám to rozmyšlené, ozvaly se mi nějaké privátní firmy s nabídkou manažerských postů, ale zatím jsem na nic nekývl." Do politiky však nemíří.

Jan SchwippelJan Schwippel (ODS) Exposlance, jehož jméno vystoupilo z anonymity, když spolu se stranickým kolegou Vlastimilem Tlustým pomohl pohřbít vládu Mirka Topolánka, láká více než soukromý sektor veřejná správa. "Půjdu na ministerstvo zahraničních věcí," je rozhodnutý Schwippel. Jakou pozici bude na úřadě zastávat zatím končící poslanec neví. "Je to dáno ze zákona, zatím jsem o konkrétní pozici nejednal."

Vlastimil Tlustý v politické debatě Téma Deníku na UPC ExpressVlastimil Tlustý z vrcholné politiky odchází po osmnácti letech. Nyní volí mezi množstvím nabídek. "Mám teď šest variant a pro jednu z nich se rozhodnu, žádná z nich se netýká politiky. Ani tam není žádná dozorčí rada," ujišťuje Tlustý. "Politika o mě nemá zájem a já nemám zájem o tuto politiku. Žádná nabídka jít do dozorčí rady není." V budoucnu však návrat do nejvyšších politických pater nevylučuje. "Jestli se mě chcete ptát, zda se budu vracet, já nikdy nic nevylučuju, ale neplánuji to."

 Poslanec Juraj Raninec vystoupil z klubu ODSJuraj Raninec by rád zůstal ve službách politiky. "Úplně rozmyšlené to nemám, z politiky naprosto neodcházím, ve veřejné správě jsem pracoval 16 let, rád bych tak zúročil své zkušenosti a právní vzdělání," říká exposlanec. Pokud by pracoval ve veřejných službách, míří výše než do komunální politiky. "Je to otevřené."

Petr BratskýPetr Bratský (ODS) Po osmi letech ve sněmovně a dvanácti v komunální politice působí neúspěšný kandidát do dolní komory parlamentu poněkud bezradně. Z politiky se mu odcházet nechce a tak plánuje návrat jinými dveřmi. "Za chvíli začnu senátní kampaň na Praze 6. Zkusím volby do Senátu, i když to teď v Praze budeme mít s TOPkou dost těžký, no, a pak se uvidí." Kromě kandidatury se chce ucházet také o práci v modrém týmu. "Nějakou práci jsem předvedl, tak snad třeba v tom týmu Petra Nečase bych se někde za čas mohl objevit. Ještě jsem o tom s Petrem Nečasem nemluvil, on má teď jinou práci."

Martin BursíkMartin Bursík (SZ): "Budu se věnovat ekologickému poradenství. Naváži na dřívější spolupráci na ekologických projektem s univerzitami v zahraničí a budu i přednášet. Konečně snad budu mít i čas napsat knihu o praktické ekologii. Samozřejmě budu sledovat vývoj v ochraně životního prostředí a přírody v Česku.

Další podrobnosti si přečtěte v deníku

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...