Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejen Kleslová... ‚Pátrání‘ po Peroutkově článku pokračuje, na Hrad přišly desítky textů

Česko

  6:30aktualizováno  7:37
PRAHA - Stotisícová odměna zlákala už desítky badatelů po „ztraceném“ článku Ferdinanda Peroutky s titulkem Hitler je gentleman. Na řazení nálezů a ověřování jejich pravosti „dohlíží“ mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová očichává údajné zvláštní vydání časopisu Přítomnost s článkem Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman. Jak se ukázalo, šlo o podvrh. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

„Dorazily už desítky e-mailů. Budu na ně postupně odpovídat od poloviny července,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman minulou středu vyhlásil stotisícovou odměnu pro toho, kdo nalezne Peroutkův článek Hitler je gentleman. Zeman totiž trvá na tom, že zmíněný text existuje, přestože historikové říkají, že žádný takový článek Ferdinand Peroutka nenapsal. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová zažalovala stát a žádá od prezidenta omluvu.

Zeman odměnu vyhlásil kvůli tomu, dal mluvčímu Ovčáčkovi čas do konce června, aby zmíněný text nalezl. Což se jeho podřízenému nepodařilo... Místo toho začal odkazovat na jiné Peroutkovy texty, na nichž „dokládal“ údajné morální selhání. Podle badatelů ale Ovčáček Peroutkovy články z válečného období nepochopil.

„Pátrání musí skončit do konce června, aby se to zbytečně dlouho neprotahovalo,“ prohlásil minulý týden Zeman na návštěvě Středočeského kraje.

Rozuzlení kauzy falešného Peroutky. Kleslová naletěla vtipu novináře

Množstvím příchozích e-mailů se bude probírat prezidentův mluvčí. „Na základě dohody s panem prezidentem jsem se totiž ve věci F. Peroutky a jeho publikační činnosti stal jakýmsi neformálním koordinátorem,“ pochlubil se Ovčáček. „Tato důvěra mě těší,“ dodal.

I „neformální koordinátor“ však může potřebovat s identifikováním článku pomoc. „V případě pochybnosti o pravosti se budu obracet na odborníky,“ popsal svůj plán Ovčáček.

Národ pátrá po Peroutkově textu už přes 150 dní. Zatímco odborná veřejnost existenci textu odmítá, Hrad si stojí stále za svým. V pondělí stojaté vody bádání rozbouřila tiskovina, kterou nalezla ve vile Karla Čapka starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (více ZDE). Jak se ale později ukázalo, šlo o vtípek novináře, který jej připravil pro své kolegy.

„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou...
„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou...

„Zvláštní vydání, pokud jde skutečně o rok 1938, nevyšlo. Máme tu vše v online v databázi a nic nevidím. Máme tu naskenované číslo z 26. října, předtím 19. října a dále až 2. listopadu. Příloha je potom z 25. května toho roku,“ potvrdil „falzifikát“ serveru Lidovky.cz pracovník Národní knihovny Jan Broum.

Experti vs. Hrad

Spor mezi Hradem a odbornou veřejností, která tvrdí, že takový článek Peroutka nikdy nenapsal a není možné jej najít, začal na konci ledna. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘,“ pronesl tehdy Zeman před zahraničním publikem na pražském fóru k holokaustu. Chtěl tím poukázat na údajnou fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Proti tomuto Zemanovu výroku se ostře postavilo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Článek nenašel ani vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský či projekt Demagog.cz. „Demagog.cz prošel online archiv časopisu Přítomnost za roky 1930-1939 a zmíněný text v tomto časopise nevyšel - od Peroutky ani od jiného autora,“ uvedl vedoucí serveru Jan Tvrdoň. Všem hledačům, kromě Ovčáčka, trvalo navíc projít Peroutkovy texty v Přítomnosti jen pár hodin.

Pořad Newsroom na ČT24 upozornil, že podle elektronického vyhledávače Národní knihovny Kramerius článek Hitler je gentleman existuje, ale autorem je geolog Walker Bergman. Text také nebyl publikován v Přítomnosti, ale vyšel 23. září 1942 v časopise Svět.

PÁTRÁNÍ PO PEROUTKOVĚ TEXTU

Autor:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?