Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledání vnitřní rovnováhy

Česko

V divadle Archa se představilo taneční seskupení 420People. Název s telefonní předvolbou pro ČR mu dali dva tanečníci, kteří dlouhodobě působili v Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána – Václav Kuneš a Nataša Novotná. Jejich tvorba je teď navrací domů.

Již na začátku tohoto roku uvedl Kuneš první část zamýšleného triptychu – opus Small Hour. Nová choreografie On An Aven Keel na něj navazuje a opět rozkrývá vztah páru a jejich cestu za poznáním sebe sama. Pompézní barokní hudba Henryho Purcella zní v kontrapunktu se zpomaleným pohybem tanečníka (V. Kuneš), který prochází za bílými visícími provazy na horizontu scény; jeho partnerka (Wei Watanabe) se zastavuje v póze připomínající zoufalý, tichý výkřik. Následuje duet, který zaujímá souhrou interpretů. Vzájemně se prolínají, jejich těla na sebe citlivě reagují – tvarování pohybu je nesmírně subtilní a niterné.

Choreografie je intimní zpovědí, kdy lze obdivovat jemně odstíněné strukturování pohybu, avšak stěží postihnout veškerá možná sdělení. Purcellovu perlivou partituru pak v závěrečném sólu Kuneš roztančil s nesmírnou razancí a rozevlátostí.

O sobě samém také vypovídal tanečník a choreograf Tom Rychetský (v angažmá ND Praha), jenž vstupoval do obdélníkových světelných výsečí – rychle fázovaný pohyb v úvodu jeho 5 kroků k tobě se následně rozplynul do pomalejších sekvencí, kdy tančil na bílém pruhu a mířil k tanečnici, po celou dobu pomalu jdoucí po okrají scény. Rychetský umí dodat svým choreografiím působivost divadelního obrazu, nejen světelným designem, ale také svou prací s prostorem.

Hra těl a tónů Pro soubor nastudoval novou choreografii také Ohad Naharin, umělecký šéf izraelského Batsheva Dance Company. Ve svém B/OLERU si pohrává s těly tanečnic jako s loutkami ve výrazném zeleno-fialovém nasvícení, odrážejícím se od černých krátkých šatů.

Slavná Ravelova skladba zní na nahrávce, kterou na syntetizátor zaznamenal japonský skladatel Isao Tomita. Zcela rozpouští napětí a očekávání, které původní předloha přináší. Bolero v Naharinově pojetí je prostě jen hra těl a tónů, kdy i závěrečný akord je zcela vypuštěn a tanečnice uzavírají kreaci kyvadlovými pohyby paží připomínajícími metronom.

Hudba Lajkó Félixe inspirovala Kuneše k vytvoření tanečního tria Golden Crock uvedeného v závěru večera. Spontánní hudební projev souzněl s taneční kompozicí stejně bouřlivou a dynamickou. Kuneš se opět zabývá hledáním vnitřní rovnováhy a proměnlivostí vztahů. Tanečníci se impulzivně ovlivňují, intenzita pohybu vychází ze vzájemného kontaktu. Pozornost upoutala Nataša Novotná, která s filigránskou přesností pracuje se svým tělem jako dokonale ovládaným nástrojem. Večer v divadle Archa zaujal subtilností uměleckých výpovědí; kromě Naharina v nich autoři ztvárňují životní zkušenost, kterou procházejí – chvílemi jako by zůstávali zahleděni sami do sebe.

HODNOCENÍ LN *** 420People

On An Even Keel, Golden Crock Choreografie: Václav Kuneš B/OLERO Choreografie: Ohad Naharin 5 kroků k tobě Choreografie: Tom Rychetský Divadlo Archa. 9. 12. 2008

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!