10. května 2019 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hledaný exposlanec za ČSSD Wolf se podle policie skrývá v Paraguayi. Ve vězení má strávit 6 let

Petr Wolf  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Wolf | foto: Lidové noviny

Praha  Odsouzený bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf, který je od roku 2013 nezvěstný, se podle policie skrývá v Paraguayi. Uvedla to v pátek Česká televize (ČT) s tím, že muž zatím nebyl zadržen. Wolf si má odpykat šest let vězení za dotační podvod vůči ministerstvu životního prostředí, do vězení však nikdy nenastoupil.

„Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Práce policie České republiky byla v tomto případě dovršena tím, že jsme zjistili, kde se hledaná osoba v současné době zdržuje. Tamní policisté zatím nepřistoupili k jeho zadržení,“ řekla ČT mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.

Wolf byl zvolen poslancem za ČSSD, později stranu opustil. Funkci vykonával v letech 2006 až 2010. O dva roky později jej ostravský krajský soud uznal vinným z toho, že podvedl nepřesnými, zkreslenými i lživými informacemi ministerstvo životního prostředí, od nějž dostal dotace. Bývalý politik čerpal společně s manželkou v letech 2005 až 2007 na dva projekty 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc zkopíroval z internetu.

Exposlanci za to soud původně uložil pět let vězení a pokutu milion korun, olomoucký vrchní soud však trest zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů. Odsouzena byla i Wolfova manželka, a to k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun.

Wolf rozsudek označil za nesprávný a nespravedlivý, obvinění podle něj mohlo být politicky motivované. Upozornil na to, že vyšetřování začalo v době, kdy vystoupil z klubu ČSSD a nepodpořil jejího tehdejšího předsedu Jiřího Paroubka.

Počátkem roku 2013 Wolf neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Policie po něm 25. ledna 2013 vyhlásila pátrání, v únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Peněžitý trest Wolf s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl exposlanec na útěku. Wolfův příbuzný za něj podal žádost o milost, kterou ovšem ministerstvo spravedlnosti v únoru 2015 zamítlo.

Petr Wolf

- V roce 2012 uznal ostravský soud Wolfa vinným z toho, že podvedl ministerstvo životního prostředí, od něhož dostal dotace na základě nepřesných a lživých informací. Na dva projekty spolu s manželkou v letech 2005 až 2007 čerpal 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc byly zkopírovány z internetu.

- Bývalému poslanci za to soud uložil pět let vězení a pokutu milion korun. Vrchní soud v Olomouci trest Wolfovi zpřísnil na šest let a pokutu pět milionů korun. Odsouzena byla i jeho manželka k podmínečnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Do vězení Wolf odmítl nastoupit, peněžitý trest ale s manželkou uhradili ve splátkách. Poslední splátku Wolfová uhradila v říjnu 2013.

- Policie po exposlanci vyhlásila pátrání v lednu 2013. Byl na něj též vydán mezinárodní zatykač. Wolf si již dříve stěžoval na údajné porušení práva na spravedlivý proces. Ústavní soud ale jeho stížnost zamítl, politik neuspěl ani se žádostí o milost (žádost, kterou podal Wolfův příbuzný, zamítlo ministerstvo spravedlnosti).

- V červnu 2015 sdělil Wolf televizi Prima, že z vězení by se nemohl efektivně bránit. Televize s ním pořídila rozhovor prostřednictvím tabletu, Wolf měl velké sluneční brýle a plnovous. Loni v lednu server Novinky.cz uvedl, že Wolf podle policie zanechal poslední stopu v Jižní Americe. Dnes Česká televize uvedla, že se skrývá v Paraguayi.

- Wolf se narodil 11. června 1960. Pracoval jako projektant ve Vítkovicích, proděkan ekonomické fakulty Vysoké školy báňské (VŠB) v Ostravě, ředitel pro výrobu a obchod společnosti Karnola, specialista ekonomického ředitele SME a vysokoškolský pedagog.

- Působil jako zastupitel obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky (2002 až 2006). V Poslanecké sněmovně zasedal v letech 2006 až 2010, zvolen byl za ČSSD. Později ale ze strany odešel, údajně kvůli špatné atmosféře. Ve Sněmovně dál působil jako nezařazený a příležitostně hlasoval s tehdejší koalicí Mirka Topolánka (ODS).

- Wolf měl spory například s tehdejším šéfem sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. V červnu 2008 Wolf prohlásil, že Paroubek se jej při volbě prezidenta republiky snažil vydírat. Důvodem měly být možné nesrovnalosti při čerpání dotace ve firmě, kde poslanec působil. Paroubek následně podal na Wolfa trestní oznámení.

- V říjnu 2009 policie požádala Sněmovnu, aby poslance vydala ke stíhání kvůli podezření z úvěrového podvodu a porušování autorských práv. V listopadu téhož roku dolní komora Wolfa vydala a policie zahájila jeho trestní stíhání. Obviněn byl v únoru 2010.

- Exposlanec byl před rokem 1989 členem KSČ, v ČSSD působil v období 2002 až 2008.

ČTK