Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledat volná místa bude náročné

Česko

Nová pravidla přijímacího řízení na střední školy kladou podstatně větší nároky nejen na ředitele škol a pedagogy, ale také na uchazeče a jejich rodiče.

Uchazeči, kteří se letos hlásí na některou ze středních škol, se stanou účastníky velkého experimentu.

Zákonem dané podmínky přijímacího řízení se totiž od letoška výrazně mění a nikdo nedokáže s jistotou říci, jaké dopady budou revoluční změny v praxi mít. Zákon, který především nově zavádí možnost podat si až tři přihlášky na různé střední školy, má své hlasité stoupence i odpůrce. Nová pravidla budí obavy zejména mezi řediteli škol. „Nevidím v tom přínos pro nikoho, ani pro studenty, ani pro rodiče, ani pro školy. Na školách bude třikrát víc přihlášených, přesto se dostane stejný počet jako loni,“ prohlásil například v nedávném rozhovoru pro LN ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Ten stejně jako řada jeho kolegů vidí jeden z největších problémů v tom, že nikdo neodhadne, kolik z uchazečů, kteří budou v prvním kole přijati, skutečně projeví vůli na danou školu nastoupit.

Pravděpodobně bude mnoho zájemců přijato na několik škol zároveň. Své rozhodnutí na konkrétní vzdělávací ústav nastoupit musí sdělit škole prostřednictvím tzv. zápisového lístku do pěti dnů od doručení rozhodnutí o přijetí.

Teprve potom škola zjistí, kolik míst v prvním kole skutečně obsadila a kolik míst může ještě nabídnout původně nepřijatým uchazečům. A teprve následně bude moci ředitel školy rozhodnout o případném druhém kole přijímacího řízení.

Mnoho středních škol se proto rozhodlo nepořádat letos na rozdíl od loňského roku přijímací zkoušky a bude přijímat uchazeče na základě prospěchu ze základní školy. Některé školy jdou v obavě z možných zmatků ještě dál. Ačkoliv povinnost oznámit výsledky přijímacího řízení mají do 22. dubna, již nyní na svých internetových stránkách zveřejňují pod číselnými kódy předběžné pořadí uchazečů. Žáci a jejich rodiče tak s velkou jistotou už dnes vědí, zda byli úspěšní, či musejí čekat, kolik míst se ještě uvolní.

Větší nároky klade nový systém také na uchazeče. Zejména na ty, kteří nebudou po oznámení o prvních výsledcích mezi přijatými na preferovanou školu. Ti potom musejí nejprve vyčkat, zda se přece jen nakonec pro ně místo neuvolní, a současně si pro jistotu vyhlédnout některou ze škol, která v prvním kole všechna nabízená místa nezaplnila, a bude proto vypisovat kola další. Informace o volných místech bude možné zjistit jednak na internetových stránkách středních škol, a souhrnně i na webech krajských úřadů, jimž zveřejňování těchto údajů přímo ukládá zákon. Při rozhodování o volbě školy pro případné druhé kolo může uchazečům posloužit také seznam středních škol, o něž byl největší zájem v loňském školním roce, který přinášíme na této a následující stránce. Z tabulky je možné snadno vyčíst, jaký byl loni poměr mezi přihlášenými a přijatými uchazeči.

Přestože se dá u těchto škol očekávat velký zájem i letos, může se snadno stát, že v prvním kole v důsledku nového systému obsadí z podstatné části místa uchazeči, kteří budou úspěšní i na jiných školách, a šance se tak nabídne v druhém kole dalším zájemcům.

Co čeká uchazeče a jak postupovat * Pokud škola pořádá přijímací zkoušky, očekávejte pozvánku nejpozději 14 dní před určeným termínem zkoušky.

* V případě, že se termíny dvou zkoušek shodují, rozhodněte se pro jeden z oborů.

* Pokud škola nepořádá přijímací zkoušky, očekávejte rozhodnutí o přijetí či nepřijetí (může přijít kdykoliv od 22. dubna do 7. května).

*V případě přijetí na vybranou školu do pěti pracovních dnů od doručení rozhodnutí zašlete řediteli SŠ zápisový lístek. Nebude-li lístek v této lhůtě škole doručen, může místo obsadit jiným uchazečem.

*V případě nepřijetí můžete do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí podat k rukám ředitele SŠ odvolání. Současně si ve škole zjistěte možnosti přijetí na místa uvolněná po uchazečích, kteří byli sice přijati, ale rozhodli se pro jinou střední školu či nedoručili zápisový lístek.

* Nepodáváte-li odvolání nebo vám bylo zamítnuto, zjistěte si další možnosti ve 2. kole přijímacího řízení na jiných školách. Informace získáte nejlépe na internetových stránkách místně příslušného krajského úřadu nebo vámi vybrané střední školy.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!