Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skandál na generální inspekci, hlídači policistů měli napíchnuté telefony

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Několik desítek zaměstnanců Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) mělo ve služebních telefonech nainstalovaný sledovací software. A nevěděli o tom.

„Přišel na to předminulý týden kluk z expozitury v Plzni. Rozeslal dost razantní SMS, že to si snad z něj někdo dělá srandu. Měli to v telefonech operativci i příslušníci zásahovky. Vypukla proto ihned panika, ke komu data z jejich mobilů vlastně putovala,“ popsal LN mrazivé překvapení důvěryhodný zdroj z GIBS.

Aplikace, skrytá pod nenápadnou ikonou v menu telefonu, dokáže určit polohu přístroje, na dálku spustit video, stahovat veškerá data uživatele včetně kopií SMS zpráv, odposlouchávat hovory a umožňuje i prostorový odposlech.

Skandální porušení práv

Úřadem, který hlídá policisty a vězeňskou službu, tak otřásá skandál. Pokud navíc k instalaci neposkytly souhlas soudy, jednalo by se o masivní porušení práv. Jinak vcelku uzavřenou komunitu GIBS zjištění nežádoucího softwaru šokovalo.

„S jistotou mohu říci, že pracovníci GIBS o tomto softwaru informováni nebyli. Ten, kdo to instaloval, musel vědět, že lidi dostává do nebezpečí, a to nejen pracovníka inspekce, ale i osoby, s nimiž je v kontaktu, včetně rodinných příslušníků,“ řekla LN poslankyně Jana Lorencová (za ANO), místopředsedkyně stálé sněmovní komise pro kontrolu GIBS.

 GIBS odmítá, že by se v úřadu porušoval zákon. 

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!