Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Plytké výsledky hloubkové kontroly? Zvažte počet uklízeček, vzkázalo vnitro Policejní akademii

Česko

  5:00
PRAHA - Ta kontrola přišla poté, co Policejní akademie kvůli plagiátorství odebrala titul úředníkovi ministerstva vnitra a poukázala na snahu rezortu zasahovat do chodu vysoké školy. Nyní je po téměř sedmi měsících, kdy kontroloři na akademii nastoupili, u konce. Žádná závažná pochybení nezjistila, ba naopak se prý škola výrazně zlepšila. Přesto by se ale akademie měla podle úředníků zamyslet nad počtem topičů a uklízeček.

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kontrola ministerstva je nestandardní, stěžuje si policejní akademie

Inspekční tým ministerstva vnitra nastoupil na Policejní akademii letos v lednu. Dvanáctka kontrolorů pod vedením Jaroslava Kolíska z odboru interního auditu a kontroly se zaměřila na hospodaření školy v letech 2013 a 2014.

„Došlo k výraznému zlepšení celkové úrovně hospodaření s veřejnými prostředky. Na rozdíl od předchozího kontrolovaného období nebyla zjištěna žádná závažná zjištění,“ stojí v protokolu, který má server Lidovky.cz k dispozici. I tak ale kontroloři nebyli spokojeni úplně se vším a pár výtek směrem k akademii uvedli.

7 topičů a 43 uklízeček

  • „Zřejmě jediným způsobem, jak objektivně zjistit, zda počty zaměstnanců tohoto úseku kontrolované osoby jsou přiměřené, by bylo provedení srovnání výkazů práce jednotlivých údržbářů, natěračů atp., s výkazy práce srovnatelných zaměstnanců u dalších součástí rezortu. Takovéto komparativní srovnání by však bylo časově vysoce náročné a dokončení kontroly by odsunulo přinejmenším o řadu měsíců,“ stojí například v příloze k protokolu.

Tak například se inspekce zaměřila na to, jak škola hospodaří s pracovní silou. Dokonce pro to vznikla samostatná příloha k dvaatřicetistránkovému protokolu. V ní se Martin Kučera z rezortního odboru správy majetku snaží zhodnotit „přiměřenost počtu zaměstnanců provozně technického úseku“, ovšem vzápětí konstatuje, že objektivně to nelze provést, protože neexistuje závazný právní předpis ani interní nařízení.

Zaměřil se proto na „nejjednodušeji srovnatelné profese“ jako uklízečky, a tyto data porovnával například s uklízečkami Bytové správy Ministerstva vnitra či Správy logistického zabezpečení Policejního prezidia (viz box).

Kontrola z ministerstva tak například odhalila, že na jednu uklízečku Policejní akademie připadlo v roce 2013 celkem 7 977 takzvaných lůžkodnů a o rok později to bylo 3 653 dnů.

A ačkoli finální srovnání může podle kontrolora Kučery svádět k tomu, že akademie má více uklízeček, než je nutné, jednalo by se prý o zjednodušující závěr. „Kontrolované osobě tak lze jen rámcově doporučit, aby bedlivě zvážila, zda stávající vytíženost zkoumané skupiny personálu neumožňuje dosažení úspor rozpočtových prostředků na tomto úseku,“ uzavřel své zjištění.

A ke stejnému závěru došla ministerská inspekce i pokud jde o topiče. Těch je na celý areál Policejní akademie celkem sedm a ve dvou směnách zabezpečují nepřetržitý provoz kotelny. I jejich počet má ale škola podle mínění kontrolorů přehodnotit. Ačkoli se prý nejedná o nepřiměřený počet, návrh zní jasně: bedlivě zvážit vytíženost.

Na špatný účet

  • „V tuto chvíli mi Odbor interního auditu ve spolupráci s rektorem Policejní akademie připravuje závěrečnou zprávu k vyhodnocení opatření, která na základě veřejnosprávní kontroly Policejní akademie přijala. Až bude finální zpráva hotová, rozhodnu na základě zákona o finanční kontrole o případných dalších krocích,“ vzkázal po urgenci přes tiskové oddělení ministr Milan Chovanec (ČSSD).
Ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministerstvo vnitra i přes opakované dotazy odmítlo kontrolu jakkoli komentovat s tím, že v současné době vyhodnocuje opatření přijatá Policejní akademií. Na otázky nereagoval ani odbor interního auditu a kontroly.

„Výtky se v podstatě týkaly bagatelních záležitostí. Bylo zjištěno chybné označení 11 účtenek a proplacení cirka sedmi tisíc korun z 24 milionů z jiné rozpočtové položky,“ zhodnotil kontrolu na dotaz serveru Lidovky.cz kancléř akademie Jan Bajura.

Další z výtek bylo totiž například to, že Policejní akademie proplatila 6 860 korun na špatný účet. „Tím, že peněžní prostředky státního rozpočtu ve výši 6 860 korun určené na běžné výdaje kontrolovaná osoba použila na úhradu nákladů souvisejících s investiční akcí, a tedy prostředky státního rozpočtu nečerpala v souladu s věcným plněním, porušila ustanovení o rozpočtových pravidlech,“ stojí v protokolu s tím, že to „zakládá podezření“ na porušení rozpočtové kázně.

V oficiální námitce ministerstvu vnitra se akademie mimo jiné i proti tomuto ohradila. Peníze zaplatila a zaúčtovala tímto způsobem, aby neohrozila práci na staveništi.

Areál Policejní akademie ČR v pražské Lhotce.

„Těmito drobnými administrativními pochybeními v žádném případě nedošlo ke škodě na majetku státu. Navíc proplacení této částky z jiné rozpočtové položky bylo motivováno snahou o efektivní hospodaření. Bez uvedeného kroku by došlo ke zpoždění opravy a zateplení výškové budovy o 30 až 60 dnů,“ vysvětlil Bajura.

Také další napomenutí kontrolorů se týkalo účetnictví. Podle inspekce totiž Policejní akademie nedostatečně označuje související účetní doklady, čímž měla porušit zákon o účetnictví. Akademie se bránila, že kontrolované účetní doklady jsou sešité kancelářskou sponkou, a když si je inspekce kopírovala, mohlo dojít k záměně.

„Pokud jde o jedenáct chybně označených účtenek, bylo provedeno proškolení pracovnic finančního oddělení a záležitost byla okamžitě napravena,“ doplnil i tak Bajura.

„Je to nestandardní kontrola“

František Vavera, ředitel kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČL).

Už v lednu tohoto roku uvedla Policejní akademie v tiskové zprávě, že hloubkovou kontrolu považuje jen za další tlak na školu, který směřuje z úseku náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové. Akademie také připomněla, že tlak cítí od té doby, co byla nucena odebrat vysokoškolský diplom řediteli kanceláře náměstkyně Pálkové Františku Vaverovi, a to mimo jiné i kvůli plagiátorství (více čtěte ZDE).

Mimochodem: v té době byl Vavera horkým kandidátem na takzvaného superúředníka, pod kterého by spadala celá státní správa podle služebního zákona.

Výsledek kontroly vnímá akademie jako velký úspěch. „Takto rozsáhlá a hloubková kontrola nebyla v roce 2015 nikde jinde provedena. Kontrolní tým konstatoval, že došlo k výraznému zlepšení celkové úrovně hospodaření s veřejnými prostředky. Potvrdilo se to, co jsme celou dobu říkali, totiž že hospodaříme s veřejnými prostředky dobře,“ uvedl ještě Bajura a dodal: „Kontrola byla nestandardní svým rozsahem i hloubkou. Byla nařízena po vystoupení Františka Vavery na poradě ministra vnitra v listopadu 2014. Ať si každý udělá obrázek sám.“

Tlak na Policejní akademii?

Policejní akademie ČR je státní vysoká škola. Nový návrh to má změnit.