Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, pravděpodobně spáchal sebevraždu. Byl obviněn z uplácení

ilustrační snímek foto: Jakub Stadler, MAFRA

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním byznysu Petr Adam, zemřel. Podle zjištění MF DNES pravděpodobně spáchal sebevraždu, přesnou příčinu určí pitva. Šlo o obchodního zástupce, který byl obviněn z podplácení, když se snažil uplatit člena dozorčí rady dopravního podniku, který na pochybný tendr upozornil.
  9:16aktualizováno  17:09

Petr Adam se snažil s dalším obviněným podnikatelem ovlivnit zakázku na dodávku IP kamer za více než 500 milionů korun a rozšíření radiostanic Tetra za dalších téměř sto milionů korun.

Petr Adam se po dohodě s druhým podnikatelem Jindřichem Špringlem sešel loni 7. dubna v půl sedmé večer na veřejném prostranství u obchodního centra Arkády Pankrác v pražských Nuslích s členem dozorčí rady Michalem Zděnkem, kritikem této plánované zakázky. A nabídl mu úplatek, když s kritikou přestane. „Tři sta v tašce, až se to podepíše,“ řekl doslova podle policejních odposlechů Petr Adam Michalu Zděnkovi.

Na stejném místě se oba muži setkali o pět měsíců později a svou nabídku ještě navýšili a zopakovali.

„Donesu půl míče, po stovkách měsíčně,“ řekl Petr Adam. Měl na mysli 500 tisíc korun rozdělených do splátek po sto tisících, které by mu nosili vždy patnáctý den v měsíci.

Vila v pražských Stodůlkách patřící zemřelému Petru Adamovi. (21. června 2022)

S členem dozorčí rady se pak Adam setkal letos na začátku února ve třetím patře parkoviště obchodního centra Arkády. Michal Zděnek tam přijel Škodou Superb a když se chystal odjet, Petr Adam mu otevřel pravé přední dveře a na podlahu před sedačku mu vhodil zalepenou bílou obálku. „Která obsahovala finanční hotovost v celkové výši 100 tisíc korun,“ popsali kriminalisté v obvinění, které má MF DNES k dispozici.

Člen dozorčí rady ale celou dobu spolupracoval s policií a obálku s penězi, aniž by ji rozlepil, okamžitě kriminalistům odnesl. Až na služebně zjistil, že v ní bylo padesát tisícikorun a pětadvacet dvoutisícovek.

A teď zpět: Petr Adam, když se snažil uplatit člena dozorčí rady, vystupoval jako zástupce společnosti KonekTel, nikdy nehovořil o společnosti Komo Com, pro níž pracoval jako obchodní zástupce. Policisté ale upozornili na jiné jeho spojení - a to na „eseróčko“ MAR-TEL, které sídlí v ulici Klausova v pražských Stodůlkách a tato moderní vila firmě také patří. Právě v tomto domě policisté v pondělí večer mrtvého Petra Adama nalezli.

Firmu MAR-TEL přitom ovládá jeho žena Martina Adamová, která je jedinou jednatelkou a zároveň majitelkou. „Mohu potvrdit, že jsme dnes odpoledne zasahovali v domě v Klausově ulici. Šedesátiletý muž bohužel po našem příjezdu nejevil známky života,“ řekla v pondělí mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Vila v pražských Stodůlkách patřící zemřelému Petru Adamovi. (21. června 2022)

Asistenci záchranářům a koronerovi potvrdil také mluvčí policie Jan Rybanský. Podle něj hlídka dorazila na místo kolem půl páté odpoledne. O příčině úmrtí nechtěl spekulovat, stejně tak se odmítl vyjádřit, zda má případ souvislost s kauzou Dozimetr.

Právě firma Adamovy manželky přitom měla hrát v celé kauze také určitou roli. Už loni v únoru totiž přišly do e-mailu Petra Adama připravené smlouvy právě z firmy druhého obviněného podnikatele.

Konkrétně jeho Firma Analogia uzavírala smlouvu na projektovou dokumentaci s firmou KOMO COM, v níž Petr Adam pracoval, v hodnotě 600 tisíc korun. Další smlouva pak byla právě se společnosti MAR-TEL, která měla získat 360 tisíc korun za odborné poradenství. Další smlouva pak byla na 42 milionů korun mezi Analogií a KOMO-COMem o pokrytí míst s nedostatečným rádiovým signálem.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat