Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda odvolala 21 českých velvyslanců, u většiny už schválila jejich nástupce

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek na návštěvě Severní Makedonie. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Vláda odvolala pětinu českých velvyslanců a u většiny z nich schválila v utajeném režimu nové kandidáty. Informovaly o tom ve čtvrtek na serveru Hospodářské noviny (HN). Změny se podle nich týkají 21 šéfů ambasád, ne všichni ale budou vystřídáni už letos.
  10:45aktualizováno  18:32

Jmenování nových kandidátů musí podepsat prezident Miloš Zeman, se kterým ministerstvo zahraničí seznam kandidátů podle HN předjednalo.

Velvyslancem ČR v Římě by se měl podle informací serveru Seznam Zprávy stát bývalý ministr zahraničí ve dvou úřednických vládách a aktuální náměstek šéfa české diplomacie Jan Kohout. Podle webu zatím nemá nutnou bezpečnostní prověrku, požádal o ni v únoru.

Odškodnění obyvatelům v okolí Vrbětic bude řešit nová pracovní skupina, slíbil Kulhánek

Kohout je poradcem prezidenta Miloše Zemana. V letech 2004 až 2007 působil jako velvyslanec ČR při EU. Byl též prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, v září 2015 pak stál u vzniku spolku New Silk Road Institute Prague (Institut Nové hedvábné stezky), který měl podpořit vznik nové hedvábné stezky, trasy obchodně propojující Evropu s Čínou. Institut je v současné době v likvidaci, obchodní rejstřík Kohouta stále uvádí jako předsedu správní rady. Od ledna 2016 je Kohout také místopředsedou představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory.

Deník uvedl, že mezi diplomaty a odborníky na zahraniční politiku se spekuluje, že hlavním důvodem přesunů na postech velvyslanců jsou podzimní sněmovní volby. Dalším důvodem je změna na místě ministra zahraničí, kterým se v dubnu stal Jakub Kulhánek (ČSSD). Seznam ambasadorů je podle zdrojů HN součástí dohod mezi jednotlivými zájmovými skupinami ve vládě a Hradem. Pokud by se jen jedno jméno změnilo, může se rozpadnout celá dohoda, napsal list.

Web Deníku N ve středu s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje z diplomacie napsal, že vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů (OSN) v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové. Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta, který ji kritizoval v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni.

Kdo by mohl Červenkovou ve Vídni nahradit, není jisté. Gajduška by podle zdroje Deníku N měl nahradit současný ředitel odboru rozvojové spolupráce Václav Bálek. Ministerstvo zahraničí změny nekomentovalo s odůvodněním, že jde o „režimové změny.“

Podle HN se má mimo jiné přesunout velvyslanec na Slovensku a bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý na velvyslanecký post do Slovinska a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka z velvyslaneckého postu v Jižní Koreji do Dánska. Novým velvyslancem v Polsku by se pak podle schválení vlády měl stát bývalý velvyslanec při EU Jakub Dürr.

Novým velvyslancem v Chorvatsku se stane Milan Hovorka. Přesune se tam z indického Dillí

Podle zjištění Lidovek.cz bude novým velvyslancem v Chorvatsku Milan Hovorka, který je od září 2015 ambasadorem v Indii. Místo bylo původně nabídnuto někdejšímu velvyslanci v Německu Tomáši Podivínskému, který se ale patrně přesune do Vídně po odvolané Červenkové. Vláda podle informací webu Seznam Zprávy schválila i nominaci zástupce ředitele zahraničního odboru Hradu Petra Pirunčíka na velvyslanecký post na Ukrajině.

Autor: