Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda odvolala 21 českých velvyslanců, u většiny už schválila jejich nástupce

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek na návštěvě Severní Makedonie. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Vláda odvolala pětinu českých velvyslanců a u většiny z nich schválila v utajeném režimu nové kandidáty. Informovaly o tom ve čtvrtek na serveru Hospodářské noviny (HN). Změny se podle nich týkají 21 šéfů ambasád, ne všichni ale budou vystřídáni už letos.
  10:45aktualizováno  18:32

Jmenování nových kandidátů musí podepsat prezident Miloš Zeman, se kterým ministerstvo zahraničí seznam kandidátů podle HN předjednalo.

Velvyslancem ČR v Římě by se měl podle informací serveru Seznam Zprávy stát bývalý ministr zahraničí ve dvou úřednických vládách a aktuální náměstek šéfa české diplomacie Jan Kohout. Podle webu zatím nemá nutnou bezpečnostní prověrku, požádal o ni v únoru.

Odškodnění obyvatelům v okolí Vrbětic bude řešit nová pracovní skupina, slíbil Kulhánek

Kohout je poradcem prezidenta Miloše Zemana. V letech 2004 až 2007 působil jako velvyslanec ČR při EU. Byl též prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, v září 2015 pak stál u vzniku spolku New Silk Road Institute Prague (Institut Nové hedvábné stezky), který měl podpořit vznik nové hedvábné stezky, trasy obchodně propojující Evropu s Čínou. Institut je v současné době v likvidaci, obchodní rejstřík Kohouta stále uvádí jako předsedu správní rady. Od ledna 2016 je Kohout také místopředsedou představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory.

Deník uvedl, že mezi diplomaty a odborníky na zahraniční politiku se spekuluje, že hlavním důvodem přesunů na postech velvyslanců jsou podzimní sněmovní volby. Dalším důvodem je změna na místě ministra zahraničí, kterým se v dubnu stal Jakub Kulhánek (ČSSD). Seznam ambasadorů je podle zdrojů HN součástí dohod mezi jednotlivými zájmovými skupinami ve vládě a Hradem. Pokud by se jen jedno jméno změnilo, může se rozpadnout celá dohoda, napsal list.

Web Deníku N ve středu s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje z diplomacie napsal, že vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů (OSN) v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové. Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta, který ji kritizoval v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni.

Kdo by mohl Červenkovou ve Vídni nahradit, není jisté. Gajduška by podle zdroje Deníku N měl nahradit současný ředitel odboru rozvojové spolupráce Václav Bálek. Ministerstvo zahraničí změny nekomentovalo s odůvodněním, že jde o „režimové změny.“

Podle HN se má mimo jiné přesunout velvyslanec na Slovensku a bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý na velvyslanecký post do Slovinska a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka z velvyslaneckého postu v Jižní Koreji do Dánska. Novým velvyslancem v Polsku by se pak podle schválení vlády měl stát bývalý velvyslanec při EU Jakub Dürr.

Novým velvyslancem v Chorvatsku se stane Milan Hovorka. Přesune se tam z indického Dillí

Podle zjištění Lidovek.cz bude novým velvyslancem v Chorvatsku Milan Hovorka, který je od září 2015 ambasadorem v Indii. Místo bylo původně nabídnuto někdejšímu velvyslanci v Německu Tomáši Podivínskému, který se ale patrně přesune do Vídně po odvolané Červenkové. Vláda podle informací webu Seznam Zprávy schválila i nominaci zástupce ředitele zahraničního odboru Hradu Petra Pirunčíka na velvyslanecký post na Ukrajině.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat