Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Hnízda“ zrychlí pomoc v nouzi

Česko

Neohrozí je ani výpadek elektřiny. Bezpečnostní centrum, které zahájilo zkušební provoz v Ostravě, je ojedinělé i v evropském měřítku.

OSTRAVA Hasiči, zdravotničtí záchranáři, policisté i městští strážníci na jediném místě. Příjem všech tísňových volání z celé severní Moravy a Slezska bude mířit do jediné budovy. Zatím funguje zkušebně, a už za několik týdnů spustí naostro ostravské Integrované bezpečnostní centrum.

Navazuje na zkušenosti z Centra tísňového volání, kde už od roku 1995 všechny složky společně fungují pro území Ostravy. Díky novému centru, které je zatím pouze ve zkušebním provozu, by se měla výrazně zvýšit kvalita služeb integrovaného záchranného systému. Zlepšit by se měla rovněž koordinace při řešení krizových situací. Takové řešení je ojedinělé také v celé Evropské unii.

Pro potřeby nového pracoviště se v uplynulých dvou letech dočkala rekonstrukce budova nedaleko centra města, jejíž přestavba stála 680 milionů korun. Je podle ředitele odboru operačního řízení hasičů Petra Berglowiece také unikátní v tom, že je schopna při případném „odstřihnutí od energií“ dále fungovat po dobu tří dnů, tedy 72 hodin. „Jsou tady systémy nepřetržitého napájení elektrickou energií, jsou tady systémy, které umožní zásobování vodou, i systémy, které umožňují vytápění budovy,“ doplnil Berglowiec.

Většinu nákladů zaplatily evropské dotace a jedná se o finančně největší projekt podpořený z Regionálního operačního programu.

Pracovníci na dispečerském sále sedí v takzvaných hnízdech, kterých je osm – pro každou složku jsou vyčleněna dvě hnízda. Operativně jsou však schopni rozmístit se tak, aby v jednom hnízdu seděli zástupci všech pracovišť a byli schopni komunikovat navzájem. Tento systém mohou využít třeba při řešení určitého problému – například vlakového či leteckého neštěstí. „Oproti Centru tísňového volání je to velký rozdíl, je tady lepší technika, je to větší a bude nás tady i více,“ uvedla dispečerka záchranné služby Petra Špuková s tím, že si na pracovišti zatím zkouší nové technologie.

V prostorách integrovaného bezpečnostního centra bude navíc fungovat i ředitelství Městské policie Ostrava, strážníci budou mít na starosti také ostrahu celého objektu stejně jako jeho okolí. V budově budou od středy fungovat i výjezdové skupiny záchranné služby.

Mimo to centrum poskytne zázemí pro krizové řízení kraje i města Ostravy. „Systém umožňuje soustředit všechny informace z Moravskoslezského kraje na jedno místo, to znamená kvalitněji a rychleji rozhodovat,“ míní hejtman Jaroslav Palas. Podle něj je výhodou i malá vzdálenost budovy od krajského úřadu, kde sídlí bezpečnostní rada.

Berglowiec uvedl, že přepnutí systému do ostrého provozu bude provedeno až ve chvíli, kdy si pracovníci centra budou jisti, že nezhorší poskytování stávajících služeb. „Samozřejmě že budeme nervózní. Je to nejdůležitější okamžik,“ dodal.

***

TÍSŇOVÁ CENTRA

Ostrava slaví, Olomouc couvá

Společné centrum tísňového volání, jaké se slávou zprovozňují v Ostravě, plánovali také v Olomouci ve čtvrti Neředín v blízkosti heliportu zdravotnické záchranné služby. Ale skončili u plánů – tamní hejtmanství ustoupilo od plánu spojit operační pracoviště policistů, hasičů a zdravotníků, protože by to bylo příliš drahé. Místo toho pořídí technologie, které záchrannému systému usnadní komunikaci, a lepší zázemí vybudují jen pro hasiče. Nová varianta přijde na zhruba 130 milionů korun, původní počítala s částkou až 400 milionů korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!