Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: ANO bude požadovat Chovancovu rezignaci, pokud podepíše reorganizaci

„Jsem chyba v systému. Z vlády ale neodejdu,“ řekl mimo jiné Andrej Babiš v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Jsem chyba v systému. Z vlády ale neodejdu,“ řekl mimo jiné Andrej Babiš v... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Hnutí ANO bude požadovat rezignaci ministra vnitra Milana Chovance, pokud po zasedání bezpečnostní rady podepíše reorganizaci policie před středečním dohodovacím řízení koalice, prohlásil šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

„Pokud to udělá, budeme požadovat, aby odstoupil,“ konstatoval vicepremiér s tím, že takový krok by zásadně ovlivnil vztahy v koalici. Babiš by ho vnímal jako porušení koaliční dohody. K tomu, jak by ANO případně postupovalo dál, se zatím vyjádřit nechtěl. „Nechci spekulovat. Já to dneska nevím, jak budeme reagovat,“ dodal.

Chovanec podle Babiše nemá zájem na tom, aby se situace v koalici zklidnila.
„Vystoupení pana Chovance bylo brutální, samé útoky, samé lži,“ komentoval sobotní účast ministra vnitra v televizních Otázkách Václava Moravce, kde Chovanec mimo jiné připomněl některé kauzy související s Babišovým podnikáním. Babiš se debaty odmítl zúčastnit. Čtěte: Šlachta podlehl drbům, řekl Chovanec. Reorganizaci podepíše v úterý

Koaliční smlouva by byla jinak podle ministra financí jen cárem papíru a došlo by i k narušení koaličních vztahů. Babiš řekl, že útoky na jeho osobu ho mají dostat z politiky. Jeho soupeřům podle něj vadí, že se ANO snaží potírat korupci. Vládu opouštět nemíní.

Chtějí mě dostat z politiky, říká Babiš

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je přesvědčen o tom, že „brutální útoky“ a „sprosté urážky“ na jeho osobu mají za cíl dostat ho z politiky. Jeho soupeřům podle něj vadí, že se on a jeho hnutí snaží potírat korupci. Odmítl názory, že je sám zapleten do několika korupčních kauz. Vládu i přes současnou koaliční krizi kvůli chystané reorganizaci policie a vzájemným útokům mezi koaličními partnery opouštět nemíní.

„Všichni si přejí, abychom odešli z vlády,“ řekl Babiš novinářům. Reagoval tím na kritiku, která v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zazněla z úst jeho vládních partnerů - ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka - i od šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska. Babiš byl do diskuse také pozvaný, ale kvůli naplánované akci v tržnici SAPA se jí nezúčastnil. Odpoledne svolal vlastní briefing.

Kalousek se podle Babiše už těší, že podpoří menšinovou vládu sociálních demokratů a lidovců. Chovanec a Bělobrádek se v televizní diskusi shodli na tom, že i přes Babišovo chování, které jim vadí, chtějí v současné koalici pokračovat. Kdyby ANO z vlády odešlo, což Kalousek nepokládá za pravděpodobný scénář, jeho strana by aktivně nepodpořila vyslovení nedůvěry vládě. Nechce totiž dávat možnost Zemanovi vybrat nového premiéra.

‚Sehrané divadlo ČSSD‘

Pokud na úterní Bezpečnostní radu státu budou pozváni i odstupující šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), zúčastní se jí i vicepremiér Babiš. Očekává, že o chystané reorganizaci policie bude na bezpečnostní radě diskutovat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Pokud nebudou pozváni, nehodlá asistovat u „sehraného divadla ČSSD“, řekl Babiš na mimořádné tiskové konferenci.

Změny v policejní struktuře policejních složek považuje za zástěrku, jak rozprášit Šlachtův útvar a zamezit vyšetřování citlivých korupčních kauz. „My tohle nechceme tolerovat, a proto křičíme,“ reagoval Babiš na námitky, proč kvůli policii vyvolává v koalici napětí a zasahuje do věcí, které mu nepřísluší.

Změny v policejní struktuře policejních složek považuje za zástěrku, jak rozprášit Šlachtův útvar a zamezit vyšetřování citlivých korupčních kauz. „My tohle nechceme tolerovat, a proto křičíme,“ reagoval Babiš na námitky, proč kvůli policii vyvolává v koalici napětí a zasahuje do věcí, které mu nepřísluší.

Šlachtova rezignace

Uznávaný policejní šéf oznámil rezignaci, spojení útvarů od 1. července považuje za snahu jeho lidi omezit a nechce se na tom podílet. Žalobci navíc přišli s podezřením, které hodlají prověřit, jestli reorganizace není účelová a jestli jejím cílem není Šlachtu odstavit. „S takovými informacemi jsme v minulosti pracovali, jde o kauzu, která je stále živá,“ řekl Šlachta v rozhovoru pro LN.

Proti reorganizaci se postavila i část státních žalobců, ministr spravedlnosti a hnutí ANO. Ministr vnitra Milan Chovanec naopak stojí za policejním prezidentem. Kauza tak vyvolala koaliční krizi. Bezpečnostní radu svolal Sobotka na úterý. Hnutí ANO podle Babiše něj kauzu nepolitizuje, ale interpretuje hlavně názory státních zástupců.

Babiš se chce poradit se Zemanem

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš se kvůli chystané reorganizaci policie sejde v pondělí navečer s prezidentem Milošem Zemanem. Chce znát názor hlavy státu a poradit se s ní, jak dál. Babiš to řekl na dnešní tiskové konferenci. Plánovaná reorganizace policie vyvolala koaliční roztržku, ve středu se kvůli tomu bude konat koaliční dohodovací řízení.

Babiš požádal prezidenta Zemana o schůzku ještě před úterní Bezpečnostní radou státu, která by se reorganizací policie měla zabývat. "Budu se s ním radit, co dál. Chci mu říct názor hnutí ANO a znát jeho názor," řekl Babiš. Schůzka se Zemanem by měla začít v 18:00 na zámku v Lánech. Prezident se zřejmě ještě předtím sejde s dalšími aktéry kauzy.

O svolání Bezpečnostní rady státu požádalo premiéra Bohuslava Sobotku prostřednictvím ministra vnitra Chovance vedení policie, které tak reagovalo na informace, že chystanou reorganizaci prověřuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Žalobci pracují s možností, že skutečným cílem změn v policii bylo odstavení šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, a chtějí proto vyslechnout policejního prezidenta.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....