1. července 2018 13:49, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průzkum: volby do sněmovny by vyhrálo ANO, Piráti ztrácejí. Druhá ODS by získala přes 15 procent

Předseda Pirátů Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem (vpravo) a Mikulášem Peksou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátů Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem (vpravo) a Mikulášem Peksou... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Sněmovní volby by v červnu podle modelu Kantar TNS vyhrálo ANO s 28,5 procenty, oproti květnu si mírně polepšilo. Druzí by skončili občanští demokraté a třetí Piráti, kteří v porovnání s posledním průzkumem ztratili 2,5 procentního bodu, což je největší meziměsíční propad ze všech stran. Do dolní komory by se podle agentury dostaly i další dosavadní sněmovní strany s výjimkou TOP 09, která by měla 3,5 procenta hlasů. Model v neděli zveřejnila Česká televize (ČT).

Hnutí ANO si v červnu polepšilo o 1,5 procentního bodu. Od února přitom vykazovala podpora ANO spíše sestupnou tendenci, jen minulý měsíc ztratila 3,5 procentního bodu. Podle posledního modelu se stále nachází pod svým ziskem z podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. 

Druhé místo nadále zaujímá ODS, které model přisoudil 15,5 procenta, což je o čtyři procentní body více, než byl výsledek sněmovních voleb. Třetí místo patří Pirátům, kteří v aktuálním výzkumu zaznamenali největší meziměsíční propad ze všech stran, a to o 2,5 procentního bodu na 12 procent. Podle analytika TNS Kantar Pavla Ranochy se nejmarkantněji tento pokles projevil u jejich hlavní cílové skupiny, tedy lidí do 30 let. U nich prefence klesly z 30 na zhruba 23 procent. 

„Směr, kam odcházejí, není možné říct úplně jasně, je to hodně roztříštěné, buďto říkají, že už k volbám nepůjdou, případně odcházejí k ODS, ke STAN, Zeleným, SPD,“ řekl ČT Ranocha. Podle něj čekali voliči od Pirátů něco jiného a teď jsou zklamaní nebo stranu dostihla špatná čitelnost, Piráti nedokážou úplně prodat to, co dělají, míní.

Další strany mají méně než deset procent. Konkrétně SPD dosáhla 9,5 procenta, sociální demokracie osmi procent a komunisté mají sedm procent. V červnovém volebním modelu by pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, ještě překročily STAN s 5,5 procenty a KDU-ČSL s pěti procenty. Do sněmovny by se nedostala TOP 09, která proti květnu ztratila a získala by jenom 3,5 procenta hlasů.

Pokud by se konaly volby do Poslanecké sněmovny v červnu, pak by o svém výběru bylo pevně rozhodnuto 42 procent voličů a dalších 31 procent by své rozhodnutí spíše neměnilo. Asi čtvrtina současných voličů pak deklaruje, že by své rozhodnutí spíše nebo velmi pravděpodobně ještě změnila. Ochota jít k volbám do Poslanecké sněmovny dál přesahovala průměr z minulých let.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!