Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Macura do půl roku skončí i jako primátor, odejdou také jeho dvě náměstkyně

Ještě loni v září po vítězných volbách měli primátor Tomáš Macura a jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová (vpravo) a Kateřina Šebestová důvod k oslavě. Po pěti měsících vědí, že do půl roku ve svých funkcích skončí. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tomáš Macura po odchodu z hnutí ANO skončí do půl roku i jako primátor Ostravy. Dohodl se na tom Klub zastupitelů hnutí, odejdou i jeho dvě nejbližší spolupracovnice, náměstkyně Zuzana Bajgarová a Kateřina Šebestová. Navíc Bajgarová opustila i ANO. Dosavadní magistrátní koalice ANO + SPOLU + Piráti by měla zůstat.
  19:38aktualizováno  20:57

Tomáš Macura odešel z hnutí ANO minulý týden, když podle vlastních slov ztratil naději na to, aby se hnutí vrátilo do směru, které mělo po svém založení. Současně prý pochopil, že to nemůže nijak ovlivnit.

Nyní tak učinila i jeho náměstkyně Bajgarová. „S ohledem na to, že dění v hnutí dospělo do nějaké fáze, která pro mě už byla nepřekročitelná, rozhodla jsem se členství ukončit. Myslím si, že každý má v pravý čas odejít,“ vysvětlila Bajgarová.

Klub zastupitelů hnutí ANO v pondělí večer jednal za zavřenými dveřmi o tom, jestli Macura zůstane primátorem a zda se případně nezmění dosavadní koalice ANO + SPOLU + Piráti. Na jednání přišel dokonce i krajský šéf ANO a primátor Havířova Josef Bělica. „Není to obvyklé. Klub zastupitelů je svébytný orgán,“ konstatovala předsedkyně klubu zastupitelů a další náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Nakonec se jednomyslně shodli na tom, že Macura do půl roku skončí i jako primátor. „Na základě dohody tak členové hnutí ANO na středečním jednání zastupitelstva nebudou navrhovat hlasování o důvěře Macurovi,“ sdělila po asi dvouhodinovém jednání klubu jeho předsedkyně Kateřina Šebestová.

Zdůraznila, že stávající koalice zůstane zachována, obmění se však někteří lidé z hnutí ANO.

Podle Šebestové sám Macura nabídl svou funkci k dispozici s tím, že by ji mohl předat postupně vybranému nástupci z hnutí ANO.

Končící náměstkyně také předeslala, že klub hnutí ANO zůstane při hlasování v zastupitelstvu jednotný. „Což je pozitivní vzkaz pro koalici,“ uvedla pro ČTK Šebestová. O tom, kdo by mohl trojici ve vedení města nahradit, se hnutí teprve bude bavit. Zastupitelem Macura zůstane. Primátor novou situaci zatím nijak nekomentoval.

Jak uvedl předseda oblastního (městského – pozn. red.) sdružení ANO a starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, nová dohoda má odblokovat současnou tíživou situaci.

Osobnosti vyzvaly k setrvání Macury

Přitom v Ostravě nyní vznikla výzva padesáti osobností kulturního a společenského života, kteří podpořili Macuru ve funkci s tím, že za jeho působení se město výrazně zvedlo. Podpis pod výzvu připojili například rektor Ostravské univerzity Jan Lata, spisovatelka Karin Lednická, operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová, ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil a divadelní režisér Radovan Lipus.

„Nelze opomenout většinový názor, že v současné době zažíváme rozkvět Ostravy, a že Tomáš Macura je jedním z nejlepších primátorů v historii Ostravy. Nezanedbatelná část voličů dala v komunálních volbách hlas ANO právě jako podporu stávajícímu vedení města a ocenění práce, kterou vykonalo,“ píše se ve výzvě, aby zastupitelé Macuru nechali vést Ostravu po zbytek volebního období, tedy do roku 2026. Už je zřejmé, že se tak nestane.

První místopředseda ANO Karel Havlíček považuje Macurův odchod z funkce ostravského primátora za rozumné řešení, přišel podle něj o politickou podporu.

Nyní je nejspíše na řadě další z takzvaných rebelů – hejtman Ivo Vondrák. Ostatně právě o něm dnes jednalo předsednictvo oblastního sdružení. „Bavili jsme se o návrhu na vyloučení hejtmana z hnutí, ale výsledek zatím nemohu sdělit,“ řekl Richard Vereš.

Vondrák počká do pátku, pak se rozhodne

Vondrák uvedl, že na jednání oblasti se zúčastněným snažil vysvětlit pohnutky svého počínání. Jak předsednictvo nakonec rozhodlo, zatím neví. „Stalo se tak až po mém odchodu, ale obávám se, že je to v hnutí ještě horší, než jsem si myslel,“ poznamenal.

Sám z hnutí zatím odejít nechce. „Počkám do pátku, kdy má jednat předsednictvo krajského sdružení hnutí ANO. To bude pro mé rozhodnutí zásadní,“ předeslal.

Právě Vondrák s Macurou i Bajgarovou v době prezidentských voleb veřejně několikrát zopakovali, že volí Petra Pavla, protikandidáta šéfa ANO Andreje Babiše, protože ten se podle nich na tuto funkci hodí méně.

Vondrák se pak vzdal funkce místopředsedy hnutí, ale úplně opustit hnutí nehodlal. Jenže předsednictvo požaduje jeho vyloučení.

Macura vyhrál troje volby

Osmapadesátiletý Macura se stal primátorem Ostravy v roce 2014, tehdy ještě jako nezávislý. Do hnutí ANO vstoupil v roce 2017 a zvítězil i ve volbách v roce 2018 a 2022.

Tím se stal nejúspěšnějším primátorem v novodobé historii Ostravy. Ve funkci začal třetí volební období, což se dosud nikomu od roku 1990 nepodařilo.

Právě Vondrák s Macurou i Bajgarovou v době prezidentských voleb veřejně několikrát zopakovali, že volí Petra Pavla, protikandidáta Andreje Babiše, protože ten se podle nich na tuto funkci nehodí. Vondrák se pak vzdal funkce místopředsedy hnutí, ale členem chtěl zůstat. Jenže předsednictvo požaduje jeho vyloučení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!