Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vzdá se Babiš poslaneckého mandátu? ANO rozebere jeho neúspěch ve volbách

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš (20. ledna 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Vedení opozičního hnutí ANO se ve středu sejde, aby zhodnotilo neúspěšnou prezidentskou kandidaturu svého předsedy a bývalého premiéra Andreje Babiše. Zároveň probere strategii dalšího působení strany a nastavení nové odpovědnosti členů vedení. Tématem schůze by mělo být i to, zda si Babiš nechá svůj poslanecký mandát.
  12:54

Expremiér postoupil z druhého místa do druhého kola lednové prezidentské volby, v němž ale neuspěl proti bývalému vysokému představiteli české armády a Severoatlantické aliance Petru Pavlovi. Pro generála ve výslužbě hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960 tisíc víc než pro šéfa ANO. Pavla si tak vybral rekordní počet voličů.

Vedení hnutí zhodnotí předvolební kampaň. Babiš byl kritizován mimo jiné za billboard s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Sám později uznal, že nápis nebyl vhodný, odmítl ale, že by dělal negativní kampaň. Marketéra Marka Prchala, který s Babišem spolupracoval deset let, nedávno vyloučilo sdružení reklamních profesionálů Art Directors Club Czech Republic (ADC). Babišovu kampaň totiž považovalo za neetickou.

Vzdá se podle vás Babiš poslaneckého mandátu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ne4852
Ano1503

Spolupráci s Babišem po druhém kole volby neukončil pouze Prchal, ale také expremiérova dlouholetá spolupracovnice Tünde Bartha a mluvčí Vladimír Vořechovský. První místopředseda hnutí Karel Havlíček minulý týden uvedl, že je logické, že skončil volební tým, když se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Tenze v hnutí ale nastaly už před prvním kolem volby, kdy moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák a ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura veřejně podpořili Babišova protikandidáta Pavla.

Vondrák připustil na serveru iDNES.cz také vznik frakce v hnutí. ANO se podle něj odklonilo od původního záměru přivést do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. Pokud by pro takový přístup nezískal v budoucnosti podporu, nevyloučil svůj odchod z hnutí.

Havlíček opáčil, že možný vznik frakce není novým tématem. Vondrák s ním podle něj přišel před několika měsíci, nesetkalo se to ale s pozitivní odezvou. Přesto se na středečním jednání očekává diskuse ohledně dalšího směřování hnutí. Vondrák ČTK nechtěl sdělit, s čím na předsednictvo jde. Uvedl ale, že s konkrétním návrhem na vznik frakce nikoli.

Babiš by měl také vedení ANO sdělit, jak vidí své další působení, i s ohledem na poslanecký mandát získaný ve volbách v roce 2021. Pokud by se rozhodl opustit dolní komoru Parlamentu, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou.

„Tento týden budeme jednat o další strategii hnutí, jak naložíme s obrovským počtem hlasů voličů Andreje Babiše ve prospěch ANO, vyhodnotíme výsledky kampaně, porovnáme s minulými volbami, budeme řešit jak nastavíme nové odpovědnosti členů vedení ANO, co očekáváme od klíčových lidí,“ řekl v úterý Havlíček.

„S tím je spojeno i angažmá Andreje Babiše ve Sněmovně,“ doplnil. Podle jeho názoru by šéf ANO měl ve Sněmovně pokračovat. „Pro předsedu strany i pro hnutí jako celek je lepší, pokud je současně poslancem,“ dodal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat