Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hnutí ANO vyloučilo brněnského radního Kratochvíla ze svých řad

Hnutí ANO vyloučilo radního Brna Tomáše Kratochvíla ze svých řad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnutí ANO vyloučilo radního Brna Tomáše Kratochvíla ze svých řad | foto: MAFRA - Michal RůžičkaČTK

PRAHA/BRNO Hnutí ANO vyloučilo brněnského radního Tomáše Kratochvíla ze svých řad. Po pátečním jednání předsednictva ANO v Praze to řekl šéf hnutí Andrej Babiš. Podle něj Kratochvíl poškozoval hnutí. Brněnské ANO už dříve vyzvalo Kratochvíla k rezignaci na funkci radního, on ale odstoupit nechtěl. Odvolat ho může jedině zastupitelstvo.

Kvůli Kratochvílovi hrozí rozpad brněnské koalice, která je složena z ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Kratochvíl, který na jednání v Praze nebyl, řekl, že ho rozhodnutí ANO překvapilo a chystá prohlášení.

„Na základě doporučení krajské organizace i pana primátora jsme dospěli k názoru, že pan Kratochvíl poškozuje naše hnutí, že působí proti zájmům našeho hnutí, že se chová nestandardně a na základě těchto poznatků jsme ho z hnutí vyloučili,“ řekl Babiš. ANO už dříve vyzvalo Kratochvíla, aby odstoupil z funkce radního. On to ale neudělal ani na výzvu primátora Brna Petra Vokřála, který je místopředsedou ANO.

Vokřál po jednání předsednictva prohlásil, že radní Kratochvíl nedodržoval předvolební závazky hnutí. „Je to nešťastná situace, ale náš kolega bohužel selhal. V celé řadě transakcí se choval nestandardně, nerespektoval rozhodnutí ani klubu ani oblasti. Na druhou stranu jsem rád, že brněnská organizace projde očistou,“ komentoval rozhodnutí Vokřál. Brněnský primátor připustil, že Kratochvílovo jednání mohlo spadat také do trestněprávní roviny, konkrétní podezření ale nevyslovil. „Zvažujeme řadu dalších kroků, ale nechtěl bych je řešit přes média,“ poznamenal.

Lidovci odvolání odmítají

Kratochvíl: Nepodporuji klientelistické vazby, Brno manipuluje Babišem

  • "Jsem si vědom, že můj dlouhodobý postoj, který mě přivedl i k zapojení se do hnutí ANO, odmítající jakoukoliv formu klientelismu, je některým brněnským členům vedení ANO dlouhodobě nepohodlný," uvedl Kratochvíl v reakci na své vyloučení z hnutí.
  • "Jsem přesvědčen, že vyjádření pana předsedy Andreje Babiše je důsledkem faktu, že byl naprosto účelově informován o celé situaci nejen v brněnské organizaci ANO, ale i o stavu brněnské koalice"
  • Tvrdí, že je vrcholným představitelům hnutí ANO v Brně nepohodlný, protože poukazuje na to, že neplní své volební sliby. "Ani po roce není na stole programové prohlášení rady, neexistuje shoda v rámci stávající koalice na klíčových programových bodech - poloha nádraží, cena předplatného jízdného a dalších," uvedl.
  • Výzvou k rezignaci podle něj brněnští představitelé vypouštějí dýmovou clonu, aby zakryli vlastní chyby.

Podle primátora Vokřála Kratochvíl v řadě oblastí selhal a nerespektoval rozhodnutí zastupitelského klubu ani oblastního sdružení.

Kratochvíl je zklamaný, že se o svém vyloučení dozvěděl od novinářů. Nikdo mi zatím nedal vědět a vím to z médií, to považuju za velmi neslušné. Jsem z rozhodnutí překvapený a jsem přesvědčen o tom, že padlo v důsledku toho, že předseda hnutí Babiš nemá dostatek informací o celé této situaci,“ řekl ČTK Kratochvíl, který ani přes vyloučení nehodlá rezignovat z funkce radního. Jak už dříve tvrdil, za svou prací si stojí.

Hnutí vyzvalo své partnery, aby Kratochvílovo odvolání podpořili. Lidovci ale řekli, že návrh nepodpoří, protože by tím porušili koaliční smlouvu. Z ní vyplývá, že se žádný člen koalice nebude podílet na odvolání jiného člena koalice. To tvrdí i zelení. Lidovci navíc poukazují na to, že nemají s Kratochvílem problémy, naopak s nimi vždy jednal korektně a respektoval jejich připomínky.

Vokřál po jednání řekl, že brněnská organizace chce dál jednat o zachování stávající koalice. Nevyloučil ale, že by dosavadní spolupráce s lidovci, zelenými a Žít Brno mohla skončit. „Nechceme se nechat tlačit do kouta,“ prohlásil. „V případě, že se nedohodneme, budeme nuceni vyjednávat též o nové koalici, ale to bych nechal až po koaliční schůzce,“ dodal.

Kratochvíl má jako radní na starosti městské firmy. Jeho úkolem bylo zřízení městského holdingu, který by zefektivnil práci městských firem a uspořily by se tím stovky milionů korun. Navíc ANO slibovalo, že se zasadí o to, aby v představenstvech městských firem nebylo tolik politiků jako nyní. To se ale dosud nestalo.

ANO už v říjnu přijalo usnesení, že pokud se koaliční partneři nebudou podílet na Kratochvílově odvolání, mají zastupitelé za ANO vyjednávat s ostatními o nové koalici. Lidovci v pátek přijali podobné usnesení, kterým si schválili zahájení vyjednávání o nové koalici. Zatím se však současná koalice nerozpadla a Vokřál považuje za prioritu její zachování.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...