Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hnutí europoslanců Teličky a Ježka má dostatek podpisů pro registraci. Sestaví kandidátku do europarlamentu

Česko

  12:04
Štrasburk - Nové české politické hnutí Hlas má dostatek podpisů pro registraci u ministerstva vnitra. V rozhovoru poskytnutém českým novinářům ve Štrasburku to ve středu 13. února řekl jeden ze zakladatelů hnutí, europoslanec Pavel Telička. Hnutí, na jehož vzniku se spolu s Teličkou podílel i europoslanec Petr Ježek, se nyní chystá sestavit kandidátku pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Europoslanec Pavel Telička foto:  Petr Topič, MAFRA

„Protnuli jsme pásku,“ odpověděl Telička na dotaz, zda se již podařilo získat podpisy od dostatečného počtu podporovatelů. „Já musím říci, že ten sběr podpisů, jakkoli jsme ho zahájili relativně pozdě a musel být intenzivní, proběhl rychleji a tudíž intenzivněji než jsem očekával,“ uvedl europoslanec. Telička byl v roce 2014 zvolen do Evropského parlamentu za hnutí ANO. Stejně jako jeho kolega Petr Ježek se s ním ale později rozešel.

Podle zákona musí žadatel o registraci politické strany či hnutí předložit mimo jiné podpisy nejméně jednoho tisíce občanů. „Jsme výrazně nad tou hranicí, kterou předepisuje zákon,“ zdůraznil místopředseda Evropského parlamentu Telička.

Volby do Evropského parlamentu, které se v Česku uskuteční 24. a 25. května, budou prvními, do kterých se chce hnutí Hlas zapojit. Po registraci chce uskupení, které Telička označil za liberální, začít pracovat na kandidátní listině. Za motivaci pro vznik hnutí označil europoslanec i situaci v České republice, kde podle něj dochází k „naleptávání základních principů liberální demokracie“.

Telička před pěti lety vedl kandidátku ANO do Evropského parlamentu, Ježek byl na druhém místě. Oba se do velké míry podíleli na programu ANO pro evropské volby. Telička později působil i jako expert ANO pro zahraniční politiku, přestože nebyl členem hnutí. Oba se s ANO rozešli kvůli odlišným názorům s předsedou hnutí Andrejem Babišem na evropskou i českou politiku.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat