24. října 2014 17:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hnutí Stropnického juniora vyhrálo na Praze 3, skončit ale může v opozici

Matěj Stropnický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Stropnický | foto: Lidové noviny

PRAHA Hnutí Žižkov (nejen) sobě, které vede Matěj Stropnický, plánovalo jako vítěz komunálních voleb na Praze 3 utvořit s TOP 09 dvojkoalici. Té se ale nelíbilo, jak hnutí v jednání postupuje a k dohodě nedošlo. Podle Stropnického je ale pravým důvodem snaha lídryně Topky Miloslavy Hujové obhájit křeslo starostky, které jí ŽNS nenabídlo. Ta to však odmítá.

Výsledky říjnových voleb na Praze 3 naznačovaly, že vítězné hnutí Žižkov (nejen) sobě (koalice Strany zelených, STAN a KDU-ČSL) s jedenácti mandáty a druhá TOP 09 s osmi uzavřou dvojkoalici. Tím by navázaly na spolupráci z končícího volebního období, kdy společně s ČSSD třetí městskou část vedly. Jenže jednání se zadrhla a obě strany se teď vzájemně obviňují, kdo dohodu znemožnil.

Komunální volby na Praze 3
stranaprocent hlasůpočet mandátů
Žižkov (nejen) sobě27,2911
TOP 0920,908
ODS13,145
ČSSD12,845
KSČM6,692
Svobodní5,892
Volba pro město - NK5,442

„My jsme jim jako vítěz voleb dali nabídku, kterou jsme formulovali v oblasti programu, rozdělení rezortů a záruk pro partnerskou spolupráci uvnitř případné dvojkoalice. TOP 09 si ji vyslechla, ale v podstatě neřekla nic,“ tvrdí lídr hnutí Hnutí Žižkov (nejen) sobě (ŽNS) Matěj Stropnický. Podle něj topka ani v následujících dnech nereagovala, proto její členy kontaktoval, aby se dozvěděl, jak nabídku vyhodnotili. „Odpověděli, že se nejdříve obrátí na ČSSD a potom přijdou s nějakým návrhem za námi,“ říká Stropnický.

Jde o posty, nikoliv program

Dosavadní starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09), která vedla kandidátku i v říjnových volbách, však vidí krach společného jednání jinak. „S panem Stropnickým jsme o programu vůbec nehovořili. On nám nabídl pouze systém rozdělení a od té doby už jsme nejednali. Co vím neoficiálně, tak jedná téměř s každým, a všude se jedná pouze o rozdělení postů a nejde o průnik programů,“ vysvětluje.

Stropnický ale vidí za jednáním TOP 09 boj o funkce. „Paní Hujová chce být za každou cenu dál starostkou. A to ví, že v naší dvojkoalici by to neodpovídalo výsledku voleb a že by to s námi nebylo možné. Proto se snaží hledat jinde. Jejich ostatní vyjádření jsou zástupné důvody.“ myslí si jednička hnutí Žižkov (nejen) sobě.

Rozhodnout může ČSSD

Že by Hujová lpěla na postu starostky, rezolutně odmítá. Zároveň však možnost posadit se do čela rady úplně nevylučuje. „Jestli to tak vyplyne, tak to bude. O tom jsme ale s nikým ještě nejednali,“ říká.

Do hry o radnici se tak dostávají další uskupení. Zejména o ČSSD se teď přetahují obě znesvářené strany. „Zatím jsme sociální demokracii oslovili pouze informativně, zda máme v rámci programu shodu,“ prozrazuje Hujová. Současně si však uvědomuje, že do koalice bude potřebovat ještě jiného partnera. Za současné konstelace se nabízí ODS, která získala ve volbách stejně jako ČSSD 5 mandátů.

Příští týden bude rozhodující

Sociální demokracii oslovil i Matěj Stropnický. „My jsme jim formulovali nabídku, jednáme ale dál také o jiných variantách.“ I tato koalice by však neměla dostatek hlasů. Vítězné hnutí proto přizvalo ještě uskupení Volba pro město, které má v zastupitelstvu dva zástupce. To však ve středu večer nabídku odmítlo.

Podle Ireny Ropkové, která kandidovala za ČSSD na Praze 3 z prvního místa, je strana připravená jednat skoro se všemi, k nikomu se však zatím nepřiklonila. „Pokud mám ale říct svůj osobní názor, tak první, kdo nás oslovil, byla TOP 09. Porovnali jsme si programy a svoje priority a shodli jsme se, že tam nevidíme zásadní rozpory,“ říká zastupitelka s tím, že spolupráce mezi oběma stranami byla i v uplynulých letech konstruktivní. „Nadále ale jednáme s oběma partnery. Předpokládám, že víc budeme vědět příští týden,“ dodává Ropková.

Výsledky komunálních voleb

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!