Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Hodiny jsou skvělá investice“

Česko

PRAHA Stovky luxusní kapesních hodinek i historických nástěnných hodin nabídne letošní 22. ročník veletrhu starožitností Antique, který začne zítra v pražské výstavní síni Mánes.

Návštěvníci budou moci nejen obdivovat hodiny, ale v menší míře i obrazy, šperky a nábytek. Mnohé ze vzácných kousků bude možné také zakoupit.

„Magnetem“ veletrhu budou starožitné hodiny. „Na hodinách je hezky vidět řemeslný um minulých generací,“ řekla prezidentka pořadatelské Asociace starožitníků Simona Šustková. Hodiny vždy kombinovaly umělecký vkus s technickou zručností své doby.

V pražském Mánesu budou vystaveny anglické, francouzské a švýcarské kapesní hodinky, interiérové hodiny měšťanských rodin z 19. století, hodiny s hracími strojky i biedermaierovské obrazové hodiny, pendlovky a kukačky.

„Chtěli jsme je předvést v širším rozsahu než obvykle. Lidé mají hodiny rádi. I do moderních interiérů si pořizují starožitné hodiny,“ podotkla Šustková. Svoje zboží předvede na veletrhu asi 60 provozovatelů starožitnictví. Bude vyhodnocen i nejlepší exponát veletrhu.

„Lidé si zboží mohou prohlédnout nebo si věci porovnat s tím, co mají doma, a udělat si tak představu o současných cenách. V případě zájmu si věci mohou přímo na místě zakoupit,“ vysvětlila Šustková. K prodeji za cenu kolem dva a půl tisíce korun budou například stříbrné kapesní hodinky Omega.

Lidé podle Šustkové investují do starožitností stále více. „V poslední době, kdy byla otřesena důvěra v investice do akcií, pociťujeme zvýšený zájem o spekulativní nákup starožitností. Je to originální dárek i skvělá investice, která nepodléhá výkyvům. Peníze do nich vložené se vrátí dvojnásob, neboť po letech je lze se ziskem prodat,“ doplnila Šustková.

Pořadatelé upozorňují na to, že v posledních sedmdesáti letech bývaly starožitné předměty často za levné peníze vyvezeny ze země. Nyní se situace začíná obracet a starý český porcelán i luxusní sklo se z ciziny vrací zpět do vlasti.

Čtyřdenní veletrh Antique potrvá do 24. listopadu. Cena vstupenek je 60 korun.

Návštěvníci veletrhu mohou využít bezplatných služeb odhadce. Ten jim odhadne zdarma přinesené hodinky. K dispozici však bude pouze 21. listopadu od 10 do 16 hodin.

***

Lidé mají historické hodiny rádi. Pořizují si je i do moderních interiérů

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...