Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Boj s korupcí v Česku stagnuje, země v žebříčku TI zůstává na 49. místě

ilustrační snímek foto: Transparency International

Česko je v žebříčku vnímání korupce za loňský rok opět na 49. místě, uvedla v úterý organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech světa. Podle TI nemá Česko, které dosáhlo 54 ze 100 bodů, klíčové zákony o ochraně oznamovatelů, lobbingu či státní službě. Organizace proto navrhuje zřízení protikorupčního úřadu.
  8:30

Hlavními příčinami stagnace ČR v Indexu vnímání korupce jsou podle ředitele české pobočky TI Petra Leyera nenaplněné sliby vlády Andreje Babiše.

„Zlepšit se nepodařilo takřka nic, naopak chaos a rozvrat veřejných institucí se dále prohluboval. K tomu se přidaly vlastní kauzy Andreje Babiše a jeho hnutí, lokálními kauzami počínaje, přes vulgární korupci v podání Jaroslava Faltýnka, až po střet zájmů teď již bývalého premiéra a privatizaci veřejného zájmu,“ uvedl Leyer.

Právě privatizace veřejného zájmu je typickým symptomem vývoje posledních let, uvádí TI. Podle vedoucího analytiků organizace Milana Eibla se státní správa do různé míry transformovala na obhájce jedné politické skupiny. Stále častěji se podle TI stává, že protikorupční opatření nejsou dostatečně využívána, protože úřady odmítají novou agendu přijmout.

TI je přesvědčena o tom, že v Česku chybí legislativa týkající se ochrany oznamovatelů, takzvaných whistleblowerů, lobbingu, státní služby nebo státního zastupitelství.

„Ve většině oblastí nemůže dojít ke změně k lepšímu, dokud se neupraví stávající děravé zákony nebo se nepřijmou zcela nové právní normy,“ je přesvědčený právník TI Jan Dupák.

Návrhy řešení

Podle TI ale není patrná žádná vize a politická vůle tyto klíčové oblasti řešit. Organizace je kritická i k současné vládě Petra Fialy, jejíž programové prohlášení hodnotí jako velmi vágní, pokud jde o omezování korupce.

Ke zlepšení situace navrhuje TI odpolitizovat státní správu, zefektivnit, profesionalizovat a zvýšit její transparentnost a stabilitu. Česko by také mělo přijmout regulace v oblasti lobbingu. Současný návrh zákona o lobbingu je podle protikorupční organizace polovičatým řešením.

Česko by také mělo využít svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU k boji proti daňovým rájům, které kromě daňových úniků umožňují skrývat skutečné majitele firem.

Jedním z návrhů TI ke zlepšení situace je i vytvoření nezávislého protikorupčního úřadu. „Zásadní je důvěra veřejnosti ve vedení takového orgánu, takže je nezbytné zajistit dostatečné pojistky proti politickému ovlivňování úřadu,” uvedl ředitel české TI Leyer. Úřad podle organizace nemusí vzniknout na zelené louce, bylo by možné využít již existující struktury.

Skandály s veřejnými zakázkami

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů. Na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii covidu potýká s povážlivými problémy.

„Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami,“ varuje organizace.

Známky přešlapů podle TI vykazují i premianti, jako jsou Německo (80 bodů), Británie (78) či Rakousko (74). Německem mimo jiné otřásl skandál kolem nákupů roušek a respirátorů, jehož stopy vedou až k poslancům. Kritika se ani letos nevyhnula Polsku a Maďarsku, které spolu s Českem a Slovenskem tvoří uskupení známé jako visegrádská čtyřka.

„Dlouhodobé důsledky nedostatečného boje s korupcí jsou již patrné v Maďarsku a Polsku. Hrozí, že brzy se k nim přidá také Slovinsko,“ uvádí TI. Maďarsko (43 bodů) a Polsko (56) dlouhodobě čelí výtkám kvůli vládním zásahům proti justici i médiím, kritizováno je v poslední době také Slovinsko (57).

Obzvláště kritické je TI v hodnocení Maďarska. „Maďarská vláda využila pandemii k další konsolidaci politické kontroly a k omezení práv. Svoboda projevu byla výrazně omezena a média jsou ohrožena,“ uvádí TI.

Pokrok u sousedů

Chvále se naopak těší Slovensko, které dosáhlo 52 oproti předloňským 49 bodům, což zemi posunulo z 60. na 56. příčku.

„Pokrok Slovenska vyniká ve srovnání s jeho sousedy. Úspěch země vychází ze zlepšené ochrany těch, kdo upozorňují na nezákonné či neetické praktiky, z lepší transparentnosti výběru vysokých činitelů a ze zlepšené rychlosti a posílené nezávislosti soudů a policie při korupčním vyšetřování vysokých představitelů,“ uvádí Transparency International.

Všeobecná a ani regionální zpráva TI žádné české nedostatky nezmiňuje, neuvádí ale ani případné kladné hodnocení. Česko za loňský stejně jako předloňský rok získalo 54 bodů, což mu i pro rok 2021 zajistilo 49. pozici. Stejné bodové hodnocení s Českem sdílejí Malta a Mauricius.

Česká republika je jedním z příkladů celosvětové stagnace boje s korupcí, o které TI informuje. To je za posledních deset let případ 86 procent zemí. V regionu západní Evropy a Evropské unie se 84 procent zemí v posledních deseti letech v protikorupčním výkonu zhoršilo či dosáhlo jen malého, případně žádného pokroku.

„Stagnace je předzvěstí problémů napříč Evropou. I ti nejlepší v tomto regionu se stávají kořistí velkých skandálů, což odhaluje nebezpečí z nečinnosti. Jiní umožnili nabobtnání korupce, takže se nyní potýkají s vážnými případy porušování svobod,“ říká Flora Cresswellová, která je koordinátorkou TI pro západní Evropu.

„Region navíc není ve vakuu. Nedostatek vymáhání práva na národní úrovni v Evropě vede k šíření korupce do celého světa, neboť zahraniční hráči doma zneužívají slabé zákony k ukrývání peněz a financování korupce,“ dodává.

Propad Spojených států i Ruska

Pokles zaznamenaly i tradičně silné demokracie Kanada (o tři body na 74 bodů) a Spojené státy. USA sice stejně jako předloni získaly 67 bodů, ale z předloňské 25. příčky se propadly na 27. místo. „USA vypadly ze skupiny 25 nejlépe hodnocených poprvé,“ uvádí TI. „USA čelí dalším útokům na svobodné a spravedlivé volby,“ dodává organizace.

Nejhůře hodnoceným světovým regionem je subsaharská Afrika, která získala 33 bodů, následovaná s 36 body východní Evropou a střední Asií. TI obzvláště upozorňuje na Rusko, které loni získalo 29 bodů, což je o bod méně než předloni. Ruský zákon o zahraničních agentech učinil podle TI informování o korupci více než nebezpečným.

„Úřady podnikají razie doma a v úřadech novinářů a aktivistů, kteří vyšetřují vládní korupci, a označují je za zahraniční agenty,“ uvádí TI. Podle této organizace vyslaly ruské úřady svým kritikům jasný signál, když po návratu z léčení v Německu zadržely opozičního předáka Alexeje Navalného.

Čína, která je řazena do regionu Asie a Tichomoří, získala 45 bodů, předloni to bylo 42 bodů. I přes mírné zlepšení ale Peking podle TI nadále potlačuje opozici a omezuje lidská práva.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat