Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokej chce mít šéftrenéra

Česko

Vedení svazu se probouzí ke koncepční renesanci. Nový post má dostat Slavomír Lener

VANCOUVER/PRAHA Čtěte tento výrok: „Z hry i výsledku jsem zklamaný. Ale na druhou stranu nemůžu říct, že by mě to tak překvapilo nebo mi to vyrazilo dech.“

Ta slova patří svazovému šéfovi Tomáši Královi. Komentují hokejový propadák na olympiádě ve Vancouveru, kde Češi vypadli ve čtvrtfinále s Finy. Ale co víc: jasně vystihují celou situaci.

Český hokej totiž padá stále níž, a současný stav je dokonce natolik kritický, že i vedení svazu už vycítilo nutnost jednat – na rozdíl od předešlých let.

Před startem hokejové renesance proto přišlo se základním krokem: „Zvolíme šéftrenéra reprezentace,“ navrhuje Král.

Tím by měl být podle něj trenér Slavomír Lener, jenž momentálně vede švédský Linköping. „Byla by to jeho parketa. Je vzdělaný a zkušený. Neznám tu vhodnější personu pro tuhle činnost,“ vzkázal přes agenturu ČTK z Vancouveru.

Co na to Lener? „Mám na stole zajímavou nabídku,“ odpověděl ze Skandinávie LN. A s vedením svazu je připraven jednat.

Z funkce šéftrenéra by zodpovídal za výsledky národních výběrů všech věkových kategorií. Právě Lener tvrdí, že odtud problém pramení. Na rovinu: český hokej ve světě mizí z elitní špičky, které vládnou Kanada, USA, Švédsko a Rusko. A třeba zrovna Lener v zahraničí přiznal: „Vidím, jak nás Švédové řadí do nižší kategorie. Mezi Slovensko, Švýcarsko a Německo.“

Kromě nově vzniklé role se však na svazu má probírat i osud Vladimíra Růžičky v národním týmu?

Zůstane u kormidla?

Nebo bude odvolán?

Růžička má v příštím týdnu přednést svou hodnoticí analýzu z olympijského turnaje. I na základě té výkonný výbor schválí, zda tým povede i na květnové mistrovství světa.

Jenže i kdyby svazoví funkcionáři tuhle možnost zamítli, kandidátů na nového nástupce zase tak moc není. Mluví se o stávajícím asistentovi Josefu Jandačovi, o Zdeňku Venerovi, Václavu Sýkorovi nebo Aloisi Hadamczikovi, jenž reprezentaci vedl předchozí tři roky.

„Ta jména spočítám na prstech jedné ruky. Situace je podobná jako mezi hráči,“ dodal Král.

I proto tahle otázka zatím na pořadu dne není. To koncepční změny vedení jsou potřeba co nejdříve.

***

Poslední společný čas ve Vancouveru Hokejisté se už rozprchli do všech koutů světa

Na letišti ve Vancouveru se někteří pozdravili s hráči Ruska , kteří rovněž po prohraném čtvrtfinále zamířili domů. Pak se národní tým z dějiště her postupně rozutíkal též. Jako první odletěl David Krejčí, jako poslední Ondřej Pavelec s Filipem Kubou. Jágr a spol. hrající v Evropě, se vydali směr Praha, kam přiletěli během včerejšího dne. Někteří jen na víkend, než vyrazí do ruské KHL. Kouč Vladimír Růžička zase spolu s Romanem Červenkou a Jakubem Štěpánkem naskočí do extraligy. Původně „Evropané“ měli přiletět speciálem olympijského výboru, ale čekat do pondělí nechtěli. Hráči si však část ceny letenky museli zaplatit sami. Ti z NHL odlet řešili přes hráčskou asociaci NHLPA.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!