9. července 2016 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sportovní hala u Výstaviště se bourat nebude, Praha chce opravu

Tesla aréna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesla aréna | foto: Reprofoto

PRAHA Hokejová hala u pražského Výstaviště zbourána nebude. Vedení hlavního města od záměru ustoupilo a plánuje celkovou rekonstrukci objektu. V rozhovoru to řekla náměstkyně Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ). Kolik opravy budou stát, zatím není jasné.

Hokejová hala stojí v Praze 7 od 60. let minulého století. V minulosti hostila mimo jiné mistrovství světa v ledním hokeji a v roce 1980 finále Davisova poháru.

Pražský zastupitel a předseda představenstva hokejové Sparty Petr Bříza (za TOP 09) před několika měsíci na jednání magistrátního výboru pro sport řekl, že je budova neopravitelná, zastaralá a neodpovídá současným požadavkům. Navíc jí chybí parkoviště. Zmínil proto demolici. Primátorčina náměstkyně Kolínská ale bourání odmítá. „Jednoznačně levnější, rychlejší a ohleduplnější k životnímu prostředí je modernizace a rekonstrukce haly,“ řekla. „Technický stav není tak špatný, abychom museli jít cestou demolice,“ doplnila.

Financování oprav ještě není vyřešeno

Praha má několik let vypracovanou studii, která má vydané kladné stanovisko EIA (hodnocení vlivu na životní prostředí). Projekt počítá s obnovou hokejové haly, vzniknout by mělo i zázemí pro atletiku, basketbal nebo velké tenisové zápasy a pořádání hudebních koncertů pro 3000 až 5000 diváků, vyplývá z koncepce, kterou projednala rada města. Financování oprav ale podle autorů materiálu není vyřešeno.

Od roku 1990 má ledovou plochu na 30 let pronajatou HC Sparta Praha. Od roku 2012 se Sparta o působiště dělila s klubem HC Lev Praha. Kromě sportovních událostí hostí hala lední revue i koncerty českých a světových hvězd. V současnosti má kapacitu 11.600 sedadel.

Výstaviště u Stromovky, jehož je hala součástí, vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002. Některé budovy budou kvůli špatnému stavu zbourány, třeba kruhové divadlo Spirála. V plánuje je dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Půjde o investice za stovky milionů korun.

Pokud by šla k zemi sportovní hala, nebyla by prvním zimním stadionem v Praze v posledních letech. V roce 2011 byl zbourán památkově chráněný stadion na ostrově Štvanice. Budova chátrala několik let, nakonec se v ní propadla střecha. Demolice vyvolala silnou kritiku. Nesouhlasila veřejnost, proti se postavil i Národní památkový ústav.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!