Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Holding Malina podal insolvenční návrh. Žádá o povolení k reorganizaci

ilustrační snímek foto: Reuters

Vedení Energetického Holdingu Malina podalo k Městskému soudu v Praze insolvenční návrh. V něm soud žádá o povolení reorganizace společnosti. Firma, která je dodavatelem solárních elektráren a tepelných čerpadel, chce dodělat všechny zakázky klientů, uvedla v tiskové zprávě.
  21:22

V médiích se již dříve objevily informace, že klienti holdingu marně čekají na instalace fotovoltaických panelů nebo na dokončení zakázek i několik měsíců.

Podání insolvenčního návrhu firmě doporučil tým externích poradců. „Je to cesta, jak se nám podaří udržet společnost v chodu a umožnit maximální možné uspokojení věřitelů a dodělat všechny zakázky zákazníků,“ uvedl předseda představenstva firmy Jan Urban. Reorganizace podle něj pomůže holdingu fungovat podle předem schváleného plánu pod dohledem insolvenčního soudu a insolvenčního správce.

Vedení holdingu Malina ujišťuje, že reorganizací činnost společnosti nekončí, naopak chce zajistit dokončení zakázek a pokračovat v instalaci elektráren. „Malina má podle nás největší šanci dokončit zakázky klientů v modelu reorganizace, pokud její věřitelé schválí reorganizační plán, který společnost připravuje,“ uvedl Petr Sochora, který vedl tým externích poradců.

Druhou variantou, která firmě hrozí v případě, že reorganizace nebude schválena věřiteli, je konkurs. V takovém případě by podle Sochory došlo k ukončení činnosti společnosti a majetek i skladové zásoby budou rozprodány. „S ohledem na velký počet věřitelů hrozí v tomto případě riziko, že se instalace nedokončí a zákazníci dostanou zpět jen velmi malou část peněz, které zaplatili,“ dodal Sochora.

Cyril Regner, majitel Energetického Holdingu Malina

Energetický Holding Malina je jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky v Česku. Letos na jaře firma přiznala problémy se zajištěním zakázek. Podle médií si společnost nabrala více objednávek, než je schopna uskutečnit, přičemž za ně už vybírala zálohy. Firma proto změnila vedení, které nechalo provést audit zakázek a instalací. „Zjistili jsme, že manažersky nebyla společnost vedena dobře,“ uvedl Urban.

Koncem dubna zveřejnili Piráti výsledky vlastní analýzy, podle které Malina vybrala od klientů zálohy za zhruba 1,5 miliardy korun, ale asi 40 procent zakázek nesplnila. Podle dřívějších informací médií postup Energetického Holdingu Malina prověřuje policie a Obvodní soud pro Prahu 1 údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding.

Loni v Česku prudce stoupl zájem o fotovoltaické elektrárny. Za rok 2022 jich bylo zprovozněno 33 760 s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Vysoká poptávka pokračuje i letos.

Autoři: ,

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.