13. března 2007 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Holešovice - čtvrť mrakodrapů

Tak vypadají holešovické mrakodrapy v představách investorů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tak vypadají holešovické mrakodrapy v představách investorů. | foto: Reprofoto

PRAHA Do výšky až dvaačtyřiceti poschodí se možná bude tyčit nová dominanta Holešovic. Dva mrakodrapy mají nabídnout luxusní bydlení i prostor pro obchod a služby.

Dělnická a přístavní čtvrť se v nejbližších letech změní k nepoznání. Holešovice se v představách developerů mění v luxusní rezidenční oblast s moderními loftovými byty, relaxačními centry a kancelářskými prostory.

Mezi plány vyčnívá projekt Towercity společnosti J&T, který v areálu bývalé holešovické Tesly počítá s pěti budovami, z nichž dvě mají být mrakodrapy. Celý projekt, o němž jako první informoval týdeník Euro, má přijít na zhruba pět miliard korun.

„Jsou připraveny tři varianty, dvacetipatrová, kompromisní varianta se třiatřiceti patry a varianta se dvaačtyřiceti patry. O konečném řešení rozhodne jednoznačně diskuse se všemi odpovědnými institucemi, přivítáme ale i odbornou diskusi,“ prohlásil mluvčí společnosti J&T Petr Málek.

První kolo diskusí, ve kterém developer představí svůj projekt městské části Praha 7, se má podle starosty Marka Ječménka uskutečnit už příští týden. Spoluautorem projektu je například architekt Vít Máslo, který se podílí i na dalších holešovických plánech.

Trpasličí mrakodrapy?
Investor bude mít ale zřejmě poměrně těžké prosadit svou variantu výškových budov, a to i tu nejstřídmější, která hovoří o dvaceti poschodích. V takzvaném holešovickém meandru územní plán nikdy nepočítal s výškovými stavbami. Výšková hladina je zde stanovena na 25 metrů, což je zhruba šest až sedm pater,“ řekla architektka Kateřina Szentesiová z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Maximální výšku město stanovilo jednak proto, aby odpovídala okolní zástavbě, ale také proto, aby se oblast kvůli masivní výstavbě nezahltila narůstající dopravou. Investor tedy musí doufat, že mu město vyhoví, upraví současný územní plán, a povolí tím vyšší intenzitu využití území meandru.

„Nemohu říci, že postavit mrakodrapy na místě bývalé Tesly bude nemožné, developer ale bude muset přesvědčit město, odborníky i veřejnost, že jeho záměr je mnohem prospěšnější než dodržení územního plánu,“ dodala Szentesiová.

Diskuze na několik let
Společnost J&T prezentuje Tower City jako multifunkční projekt, který se skládá z bytů, kanceláří, služeb, obchodů a relaxačních zón, případně také z hotelu. Jejich poměr bude podle Málka záviset na konkrétní poptávce na trhu, bytů by však mělo být okolo tří tisíc. Celkem má komplex nabídnout asi 95 tisíc metrů čtverečních ploch.

Holešovicemi právě v oblasti bývalé Tesly vede hranice, za níž se nesmějí stavět výškové budovy vůbec. „Jde o kompoziční jednotu území a nesmí být narušena jednota panoramatických pohledů na centrum a podobně,“ vysvětlila architektka.

Developer tvrdí, že jeho budovy v Holešovicích výhled na centrum v žádném směru nepřekazí a ani při pohledu z centra nebudou tvořit rušivou dominantu. „Vzhledem k tomu, jak jsou Holešovice nízko posazené a dostatečně vzdálené od historického centra města, jsme přesvědčeni, že právě Holešovice jsou ke stavbě výškových budov přímo předurčeny,“ prohlásil Petr Málek.

Diskuse a schvalování projektu se zřejmě potáhnou několik let, jako velmi předběžný termín dokončení Tower City označil developer rok 2015. Původně dělnickou čtvrť čeká podle všeho podobný rozvoj, jakým prošel Smíchov. U ulice Osadní už stojí nový bytový komplex, mezi ulicemi Jankovcova a Varhulíkové vyrůstají byty v projektu River Lofts.

Najdete na Lidovky.cz