18. března 2012 13:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Holešovská výzva? Chce rozvrátit demokracii, míní Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA To nebyly protesty proti vládě a jejím krokům. To byly protesty proti demokratickému systému, řekl o demonstracích v minulých dnech ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Bouře nespokojenosti pod záštitou Holešovské výzvy, které v týdnu proběhly na řadě míst České republiky, byly podle Kalouska projevem odporu proti demokracii. "Já se obávám, že ta demonstrace, a zejména to, co předváděl její mluvčí v televizi, byl útok na samotný systém," řekl Kalousek v pořadu Otázky Václava Moravce.

PSALI JSME:

Z tohoto důvodu prý bere protesty velmi vážně. Tisícům rozhněvaných lidí na náměstích podle něj nejde o pád vlády, ale o rozvrat všech demokratických institucí.

Cesta do pekel

V každé demokracii existuje podle Kalouska část lidí, kteří se nesmířili s demokratickým řádem a sní o uspořádání "nějakých lepších zítřků" a "nějakého nového spravedlivého řádu". Tyto výroky ale podle něj vedou do pekel. "O novém spravedlivém řádu kdysi mluvil i jakýsi malíř pokojů v Německu," řekl Kalousek v narážce na Adolfa Hitlera.

S jeho odmítavým názorem v pořadu nesouhlasil zástupce opoziční ČSSD, jihomoravský hejtman Michal Hašek. Podle něj jen "lidem dochází trpělivost a dochází jim dech".

"Není divu, když lidé, kteří mají 10 tisíc korun a vstávají v pět hodin ráno, slyší o stotisícových a milionových odměnách rozdělovaných na ministerstvech," odkázal Hašek ke kauze serveru Lidovky.cz, která upozornila na vysoké odměny náměstků a poradců za minulý rok.

ČTĚTE VÍCE:

spaŠárka Pálková

Najdete na Lidovky.cz