Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hollanovo Žít Brno opouští magistrát, v Brně obhájilo ANO před ODS

Zástupci vítězů voleb 2014 hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci vítězů voleb 2014 hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO/PRAHA Před čtyřmi lety se postarali o jedno z největších překvapení komunálních voleb. Původně recesistické hnutí Žít Brno nyní po jednom volebním období s velkou pravděpodobností uvolní zastupitelská křesla brněnského magistrátu. Po sečtení tří čtvrtin okrsků se k nim přiklonila necelá čtyři procenta voličů. V jihomoravské metropoli obhájilo vítězství hnutí ANO před ODS.

V roce 2014 získala společná kandidátka Žít Brno a Pirátů přízeň 12 procent voličů a stala se tak třetí nejsilnější stranou po hnutí ANO (20) a ČSSD (18). Výsledkem bylo sedm zastupitelských postů.

Svou politickou existenci tehdy stavělo hnutí, jehož nejvýraznějším představitelem je někdejší občanský aktivista a hudebník Matěj Hollan, na trvalé kritice a zesměšňování tehdejšího vedení brněnské radnice, zejména primátora Romana Onderky (ČSSD). Během čtyřletého volebního období jej ale doprovázela řada kontroverzí a kauz, které vedly i k vnitrostranickým sporům.

Emoce zároveň jitřilo i Hollanovo chování. Coby bojovník proti hazardu na počátku politického působení hnutí na radnici sice sbíral plusové body. Později se ale nechvalně zapsal do paměti veřejnosti také třeba tím, že v brněnské MHD cestoval načerno, nebo videem, na němž se v jednom ukrajinském podniku nechal vysvlečený do pasu bičovat důtkami. Kritiku sklízel v poslední době mimo jiné i za to, jak vedl resort dopravy.

Místopředseda hnutí Žít Brno Matěj Hollan.

Místopředseda hnutí Žít Brno Matěj Hollan.

Všechny tyto skutečnosti - společně s osamocením se Pirátů - se dost pravděpodobně podepsaly na tom, že po letošních komunálních volbách budou zastupitelé Žít Brno muset brněnskou radnici opustit.

Dosud je podpořila necelá čtyři procenta voličů. Prvenství naopak v druhém největším tuzemském městě obhájí hnutí ANO, jehož tamním lídrem je současný primátor Petr Vokřál. Hlas mu dalo 23 procent voličů. Za ANO následuje ODS (18,5 procenta), KDU-ČSL (10 procent) a Piráti (9 procent). 

Lídr ANO a primátor Petr Vokřál už jednal s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Novinářům řekl, že chtějí počkat na dopočítání hlasů. Spolupráci s ODS ale nevyloučil, podle nej by naopak mohla nabídnout dvoukoalici, se kterou ještě odpoledne vůbec nepočítal. Ani Vaňková ANO neodmítá, podle ní bude zásadní, aby koaliční partner byl ochoten plnit maximum z programu ODS.

Matěj Hollan na opakovanou žádost serveru Lidovky.cz o komentář k aktuálním výsledkům nereagoval. Už dříve však redakci sdělil, že lidé z uskupení vedli život i před vstupem do politiky.

O poklesu popularity Žít Brno svědčil již výsledek z loňských krajských voleb, kdy se kandidátka TOP 09 podpořená starosty a právě hnutím Žít Brno jen těsně dostala nad hranici pěti procent zajišťující zastupitelské mandáty.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!