Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hologram jako zpomalený film

Česko

Materiál umožňující mazání a přepisování hologramů představili vědci pracující na zakázku americké armády.

Iluzorní svět, který vytvářejí stále pokročilejší technologie, může až děsit svou přitažlivostí (třeba pro nutkavé počítačové hráče nebo „brouzdače“ po internetu). Ale je nepochybné, že metody „prostorového zobrazení mají široké využití například v medicíně, průmyslu či armádě“, řečeno slovy Savase Taye z University of Arizona v Tusconu a jeho kolegů.

A ti by měli vědět, o čem mluví. Pracují na zakázce od letectva USA. Mají vyvinout monitor, který může zachycovat proměnlivý trojrozměrný obraz. A patrně postupují. Naznačuje to článek, který tým ve spolupráci s firmou Nitto Denko nyní zveřejnil v časopise Nature.

„Je to skvělá práce, tedy co se týče použitého záznamového materiálu,“ říká Šárka Němcová z Fakulty strojní ČVUT. „Optická stránka není nic nového.“ V čem tedy tkví úspěch? V Arizoně vytvořili médium, které umožňuje zápis a přepis 3D obrazů v řádu několika minut.

Klasické hologramy fungují v principu podobně jako kinofilm: záznam se děje díky trvalým chemickým změnám.

To je dost nepraktické, a tak vývojáři hledají náhradu. Tu slibují tzv. fotorefrakční materiály, do kterých se holografický obraz zaznamenává v elektrickém poli. Do této kategorie spadá i polymer, který vytvořil arizonský tým.

Proti svým konkurentům ale má řadu výhod. Tou hlavní je samozřejmě i jeho rychlost. Na displej o velikosti 10x10 cm se nový obraz zapisuje jenom asi dvě minuty. Ale autoři nového monitoru tvrdí, že teoreticky nic nebrání tomu, aby jejich polymer mohl pracovat s frekvencí desítek obrazů za vteřinu.

Nevýhodou je, že materiál je citlivý pouze na jednu vlnovou délku. Obraz je tedy monochromatický, de facto červeno-černý.

Slibné naopak je, že jde o materiál, jehož výroba je snadná. Nyní představená obrazovka o rozměrech 10x10 cm. „Je už relativně velká,“ říká Šárka Němcová. Z technologického hlediska by neměl být problém ji dále zvětšovat.

Ale problém je jinde. Zařízení zatím musí pracovat s vysokými energiemi. Při zápisu do „arizonského“ polymeru musí být materiál pod napětím 9000 voltů. K uchování obrazu je zapotřebí 4000 V.

Velmi výkonný byl i laser, který se vědci při pokusu popsaném v Nature použili. A v případě, že by se zvětšila obrazovka, muselo by dojít i ke zvýšení jeho výkonu. „Dokážu si představit, že by zápis hologramu mohl být pro obsluhu dost nebezpečný,“ říká s nadsázkou Šárka Němcová.

To jistě nemůže generály těšit. Přesto objev naznačuje, že se s trochou trpělivosti skutečně mohou dočkat chvíle, kdy si bojiště budou moct vychutnat „jako ve skutečnosti“. Pokud o něco takového stojí.

***

Červený a černý, ale jako živý Snímky hologramů zaznamenaných arizonským týmem. Jedná se tzv. stereohologramy, které poskytují 3D vjem jenom v horizontální rovině. A protože materiál je vnímavý jen na vlnovou délku 532 nanometrů, je hologram pouze červeno-černý.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...