Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Holubi obsadili tubus metra

Česko

Praha 13 má problémy s obřím hejnem opeřenců. Uhynulé kusy padají přímo do parku

PRAHA V Birminghamu 30. července 1882 z nebe pršely bílé žáby, o pár let později se u města Sunderland v Británii z oblohy bůhví proč snášeli sledi. To v pražských Stodůlkách je třeba dávat pozor, aby člověka netrefil padající holub. Tito zdivočelí opeřenci si tu totiž oblíbili nadzemní konstrukci tubusu metra mezi zastávkami linky B Hůrka a Lužiny. Několikatisícové holubí hejno tu vysedává na tunelu, který se klene nad Centrálním parkem a Nepomuckým rybníkem. A uhynulé kusy padají dolů z konstrukce metra jako zralé hrušky ze stromu. Není to tedy nijak záhadné, ale o to nepříjemnější. Park i nedaleké dětské hřiště potom totiž „zdobí“ desítky mršin.

„O tom místě víme, už několikrát přišel podnět, abychom to přezkoumali. Umírají tam většinou přestárlé kusy. Náprava je ale vždy na odboru životního prostředí příslušné městské části,“ řekl vrchní inspektor oddělení péče o pohodu zvířat krajské veterinární správy Karel Dvořák.

Samotné městské části Praha 13 dělají holubi starosti. Prostor metra tu totiž ptáci silně znečišťují trusem a peřím. „Třináctka“ už si koncem minulého roku dokonce najala sokolníka, který v inkriminované oblasti vypouští jestřába či káně. Dravci by měli holuby vyhnat ze svého teritoria.

Holubů je ve Stodůlkách ale stále požehnaně. Tvrdě proti nim zakročit totiž není možné. „Odstřel a trávení jedy jsou v jejich případě zakázané, protože holub – na rozdíl od potkana – není žádná škodná, ale pouze vlastně toulavé zvíře. Nelze je tedy masivně likvidovat. Navíc to není účinné, protože holubi svou populaci rychle doplní,“ vysvětluje Karel Dvořák z veterinární správy.

Na odklízení mrtvých zvířat je Praha 13 podle mluvčího Samuela Truschky domluvená s Trojským útulkem. Jeho zaměstnanci sběr provádějí, ale nijak pravidelně.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!