18. srpna 2012 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Homosexualita je zdroj morální krize, odmítla D.O.S.T. duhový průvod

Účastníci shromáždění na "obranu hrdosti normálních lidí" protestovali proti duhovému pochodu hrdosti homosexuálů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci shromáždění na "obranu hrdosti normálních lidí" protestovali proti duhovému pochodu hrdosti homosexuálů | foto: ČTK

PRAHA Kolem stovky lidí protestuje na Václavském náměstí v Praze proti pochodu hrdosti homosexuálů Prague Pride. Organizátoři z ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T. shromáždění svolali na obranu hrdosti lidí, které označují za normální.

Festival sexuálních menšin, který pochodem Prague Pride vrcholí, považují za obscénní, představuje prý "nevkusné vnucování ideologie homosexualismu". Na shromáždění promluvil mimo jiné prezidentův vicekancléř Petr Hájek či předseda mladých křesťanských demokratů Petr Jurčík.

ČTĚTE VÍCE:

Hájek zahájil svou řeč pozdravem od Václava Klause. Média se podle něj stala náborovou platformou homosexuálů. Podporu pochodu označil Hájek za cestu do otroctví těla i duše. "Bůh vám žehnej," ukončil řeč vicekancléř. Známý odpůrce potratů a velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas, který kandiduje na prezidenta, označil ve svém projevu homosexualitu za zdroj morální krize. 

Ježíš tě osvobodí

Protestující jsou vyzbrojeni transparenty s nápisy: Dost bylo homosexualismu - Důvěra, Objektivita, Svoboda, Tradice, Ježíš tě osvobodí a Zvrácený stát podporuje zvrácené jednání. K podpisu jsou připraveny petiční archy dvou prezidentských kandidátů - známého odpůrce potratů a velvyslance v Bělorusku Jiřího Karase a prezidentova tajemníka Ladislava Jakla.

D.O.S.T.

Občanská iniciativa D.O.S.T. (Důvěra, Objektivita, Svoboda, Tradice) vznikla v roce 2007. Tehdy byl zveřejněn manifest na obranu tradičních mravních a křesťanských hodnot. Za pět let se pod ním objevila necelá tisícovka podpisů. Představitelé iniciativy vystupují proti interrupcím, státem uznávaným homosexuálním svazků, feminismu, přistěhovalectví či multikulturalismu. Z jejich řad zaznívá často také kritika Evropské unie.

Účastníci duhového průvodu se začnou na Václavském náměstí shromažďovat krátce po poledni, v tu dobu už by jim konzervativci měli místo pod sochou svatého Václava vyklidit. Směrem ke Střeleckému ostrovu by měl pochod hrdosti vyrazit v 13:00, očekává se několik tisíc lidí. Podle předsedy D.O.S.T. Michala Semína ale "prezentace sexuálního života" nepatří do ulic.

Odpůrce podpořil Klaus i Duka

Zastánce má iniciativa v prezidentovi Václavu Klausovi. Před pár dny řekl, že vítá, že jsou nahlas slyšet i odpůrci Prague Pride. Svůj "jasně negativní názor" na přehlídku hrdosti sexuálních menšin vyjádřil už loni.

Pochod mladých křesťanských demokratů, kteří festival sexuálních menšin také odmítají, zase podpořil arcibiskup Dominik Duka. Začne ve 12:00 na rohu ulic Washingtonova a Politických vězňů a povede přes Ovocný a Uhelný trh až ke kostelu sv. Jiljí, kde bude zakončen bohoslužbou.

Naopak podpory se festival dočkal od velvyslanců 11 států, a to třeba skandinávských zemí, Británie, USA, Irska či Kanady, zaštítil ho i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Lidovky.cz, ogoOndřej Golis, ČTK